Hak ve Demokrasi Hareketi, Avrupa Cephesi’ne katılım protokolü imzaladı

Makedonya Türkleri Hak ve Demokrasi Hareketi, yarın başkent Üsküp’te Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) öncülüğünde kurulan Avrupa Cephesi’ne katılım protokolü imzalandı.

TİMEBALKAN

Makedonya Türkleri Hak ve Demokrasi Hareketi temsilcileri Prof. Dr. Süleyman Baki ve Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat ile Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) Genel Başkanı Ali Ahmeti arasında 2024 seçimlerinde Avrupa Cephesi’ne katılım protokolü imzalandı.

Hak ve Demokrasi Hareketi temsilcisi Prof. Dr. Süleyman Baki, burada yaptığı konuşmada, genelde ülkemiz ve özelde Makedonya Türkleri için siyaseten tarihi bir döneme girildiği kanaatinde olduğunu söyledi.

Hem devletin müspet istikameti hem de Makedonya Türklerinin hakça temsil, eğitim, ekonomi, kültür, bölgesel kalkınma, refah ve diğer alanlarda hak ettiği konumu kazandırmak amacıyla bu girişimi başlattıklarını kaydeden Baki, sözlerini şöyle sürdürdü:

– “Makedonya Türk toplumu olarak ülkemizin AB üyeliği sürecinin başarıyla tamamlanmasını kararlılıkla destekliyoruz”

“Ayrıca bu cephede gökkubbemiz altında Türkler olarak asırlar boyunca huzur ve hoşgörü içerisinde yaşadığımız Arnavut, Makedon, Boşnak, Roman ve diğer toplulukların yer almasını da memnuniyetle karşıladığımızı, dolayısıyla BDİ önderliğinde kurulmuş olan Avrupa Cephesi ittifakına tam destek verdiğimizi ifade etmek istiyoruz. Bu çerçevede Makedonya Türk toplumu olarak ülkemizin Avrupa Birliği üyeliği sürecinin başarıyla tamamlanmasını kararlılıkla desteklediğimizi de belirtmek isteriz.”

– “Doğudaki Türk kardeşlerimizin Makedonya Türklerinin pek kıymetli parçasını teşkil ettiklerini vurgulamak istiyorum”

Asırlar boyunca bu topraklarda kardeşçe yaşamış, tüm toplumsal alanlarda müşterek değerler paylaşan, birlikte sevinip birlikte üzülmüş olan Türk ve Arnavut halklarının kardeşlik bağlarının siyasete tezahürünü önemsediklerini kaydeden Baki, “Başta güzel Türkçemizin yaşatılması olmak üzere, kadim Türk gelenek ve göreneklerinin tecessümü mesabesinde olan Doğudaki Türk kardeşlerimizin Makedonya Türklerinin pek kıymetli parçasını teşkil ettiklerini vurgulamak istiyorum. Zaten bu amaçla yıllardır başta eğitim ve kültür olmak üzere, o bölgede yaşayan soydaşlarımızla birlikte çok önemli çalışmalar yürüttük. Bu vesileyle, önümüzdeki dönemde siyasi çalışmalarımızın en önemli odak noktalarından birini yine Doğu Makedonya’daki Türk kardeşlerimizin teşkil edeceğinin altını çizmek isterim.” şeklinde konuştu.

Bu işbirliğinin temel taşlarından biri olan ve ülkedeki azınlıklar için muazzam bir kazanım ve bölgemiz için örnek oluşturan Ohri Çerçeve Anlaşması’na dikkati çeken Baki, “Sayın Ali Ahmeti’nin de ifade ettiği üzere, önümüzdeki dönemde Türkler ve diğer toplulukların Ohri Çerçeve Anlaşmasının kazanımlarına tam manasıyla ulaşması, siyasi yolculuğumuzun en önemli hedeflerinden biri olacaktır. Bu noktada özellikle Makedonya Türklerinin hakça temsil ve anadilde eğitim konularının bizim için hayati önem arz ettiğini vurgulamak isterim.” değerlendirmesinde bulundu.

– Hak ve Demokrasi Hareketi, devletin bütünlüğünü, üniter yapısını hukukun üstünlüğünü ve çoğulcu demokrasiye önem veren bir hareket

Hak ve Demokrasi Hareketi temsilcisi, Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat ise Makedonya Türklerinin Hak ve Demokrasi Hareketi’nin, devletimizin bütünlüğünü, üniter yapısını, hukukun üstünlüğünü, çoğulcu demokrasiyi, eşitlik prensibini, insan hak ve hürriyetlerin korunmasını ve Türk soydaşların toplumdaki bireysel ve toplumsal konumuna büyük önem veren bir hareket olduğunu vurguladı.

– Türklerin haklarının yeterince gözetilmediğini görmekteyiz

Hareket olarak, devletin Avrupa Birliği üyeliği, Avrupa-Atlantik yapılarına katılımını ve diğer olumlu, yapıcı uluslararası süreçleri ve üyelikleri desteklediklerini kaydeden Murat, “Maalesef yıllarca, Makedonya’da yaşayan Türk toplumunun yeterince sisteme entegre olmadığı, milletimize yönelik hakça ve orantılı temsil prensibinin kasıtlı olarak uygulanmadığı, çoğulcu demokrasi katılımına yeterince yer alınmasına imkan sağlanılmadığını, başta Türkçe eğitim, Türk dilinin resmiyeti, Türk kültürünün ve tarihi dokusunun korunması gibi prensiplerin anayasa ve uluslararası yasalara göre garanti altında olmasına rağmen yeterince ilerlemediğini görmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Arnavut ve Türk toplumlarının son asırda ortak kaderi yaşadığını ifade eden Murat, “Bu topraklara hep beraber her türlü katkıyı sunmamıza rağmen, bununla birlikte 2001 Ohri Çerçeve Anlaşmasından sonra toplumda Arnavut kardeşlerimizin her alanda Milli konularında ilerlemesini, entegre olmasını, dillerin resmiyeti, hakça ve orantılı temsilde büyük yol alınması, Makedonya demokrasisine büyük katkı sunmalarınızla beraber çok sayıda tabuyu yıkmış bulunmaktasınız.” diye konuştu.

– Bizler beraberce değişim yaratmaya, bölmeye değil bütünleştirmeye geliyoruz

Aramızdaki bütün farklılıkları zenginlik olarak görüyor ve yıllardır yapay bir şekilde oluşturulmuş tüm bölünmeleri, yaşanan kırgınlıkları bitirmek için yola çıktıklarını söyleyen Murat, “Bizler, Makedonya Türklerinin kaybedecek daha fazla zamanı olmadığına inanıyoruz. Bu ülke için, Makedonya Türkleri için söyleyecek sözü olan herkesi, elini taşın altına koyup başta Avrupa Cephesi İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sayın Buyar Osmani beyi tüm seçim birimlerinde Avrupa Cephesi İttifakı milletvekili listelerini destekleyip değişim isteyen herkesi aramıza bekliyoruz. Bizler beraberce değişim yaratmaya, bölmeye değil bütünleştirmeye geliyoruz. Bizler hizmet için, eğik duran başların alnı ak, başı dik bir şekilde yürüyebilmesi, Makedonya Türkünün hakettiği yeri alabilmesi için geliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) lideri Ali Ahmeti de Avrupa Cephesi’nin seçimin kazananı olacağını belirtti.

Ohri Çerçeve Anlaşması’nın Arnavutların yanı sıra diğer azınlıklara da getirileri olduğunun altını çizen Ahmeti, “Bu ittifak uzun kısa süreli değil, eksik kalan şeyleri tamamlamak için uzun soluklu bir ittifak olacaktır.” dedi.

Read Previous

VMRO DPMNE koalisyon ortaklarını tanıttı

Read Next

BM Raportörü Albanese: Filistin’deki soykırımı durduğumuzdan emin olalım