Gostivar Lisesi’ndeki Türk öğretmenler ve öğrenciler, okuldaki Türkçe eğitim veren sınıfın kapatılması dolayısıyla başlattıkları eğitim boykotuna bugün de devam etti.

TIMEBALKAN

Gostivar Lisesi önünde toplanan Türk öğretmen ve öğrenciler yaşanan haksızlığın bir an önce sonlandırılmasını ve Türk öğrencilerin daha önce olduğu gibi yine 3 sınıfta ders görmesi gerektiğini savundu.

Gostivar Lisesi’nde Türkçe sınıfın kapatılmasını protesto eden ve eğitimi boykot eden öğrenciler, “Türk Gençliği Uyumaz, Türk Gençliği Unutmaz”, “Sınıfıma Dokunma”, “Geleceğimize Işık Tutan Öğretmenlerimizi Karanlıkta Bırakmayacağız” yazılı pankartlar taşıdı.

Öte yandan Türk Demokratik Partisi’nden (TDP) Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanlığı Devlet Danışmanı Gönül Bayraktar ve Eğitimi Geliştirme Bürosu Müdürü Zekirya Hasip konuyla ilgili bugün basın açıklaması yaptı.

Devlet Danışmanı Gönül Bayraktar, mart ayında lise için ilan açıldığını ve ilanda farklı bölümler için kaç sınıf ve kaç öğrenci alınacağının belli olduğunu söyledi.

– Diğer dillerdeki eğitimde de sınıflar kapatıldı

Kendisinin ve Eğitimi Geliştirme Bürosu Müdürü Hasip’in konuyu yakından takip ettiklerini ifade eden Bayraktar, sadece Türk sınıfının değil diğer milletlerde de kapatılan sınıflar olduğunu belirterek, “Düz lisede geçen sene 3 tane Türk sınıfı varmış, bu sene kayıtlarda 2 sınıf. Diğer milletlerde Arnavutlarda 9 sınıf, bu sene 7 sınıf, Makedonlar 2 sınıf bu sene de 2 sınıf. Otomatiksel Arnavut sınıfları 2 sınıf daha az azalmaktadır, Türklerde 1 sınıf.” değerlendirmesinde bulundu.

Gostivar Lisesi’nde kayıt için gerekli şartları karşılayan Türk öğrenci sayısının 54 değil 34 olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Okuldan aldığımız bilgiye göre 60 öğrenci başvuru yapmış. Kriterlere göre sadece 34 Türk öğrencimiz şartları doldurmuş düz lise için. Diğerleri hepsi 60 puanın altında ki bunlar diğer boş olan daha doğrusu çok az sayıda olan diğer mesleki Türkçe okullarına başvurulması lazımdı.” diye konuştu.

TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç’ın istifa talebine ilişkin ise Bayraktar, resmi bir görevde olmadığını, memur olduğunu ve kendilerinin hissiyatla değil argümanlarla konuştuklarını belirtti.

Önceki Haber

Vardar: Peak Health ile yakın ilişkileri sağlık turizmi boyutuna taşımak istiyoruz

Sonraki Haber

Enerji Düzenleme Komisyonu bu gece yarısından itibaren akaryakıtta fiyatların güncellendiğini duyurdu