Gostivar Lisesi’ndeki Türk öğretmenler, okuldaki Türkçe eğitim veren sınıfın kapatılması dolayısıyla, eğitimi boykot etme kararı aldı.

Gostivar Lisesi’ndeki Türk öğretmenler tarafından Gostivar Lisesi Müdürlüğü, Gostivar Belediye Başkanı, Gostivar Emniyet Müdürlüğü, KMC Eğitim ve Bilim Bakanlığı Üsküp ve basılı ve görsel medyaya boykot bildirisi gönderildi.

Gostivar Lisesi’ndeki Türk öğretmenleri olarak kapatılan Türkçe Lise 1 sınıfının yeniden açılıncaya dek, 17.09.2021 tarihinden itibaren eğitimi boykot etme kararı alındığı vurgulanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Ekte 2021-22 eğitim öğretim yılında Arnavutça sınıflarda 7 sınıfta 102 öğrenci kabul edilmiştir. Makedonca sınıflarda 19 başvurudan 2 sınıfta 16 kişi kabul edilmiştir. Öte yandan Türkçe sınıflarda ise 60 başvurudan 52 öğrenci geçen yıllardaki gibi 3 sınıf yerine 2 sınıfta kabul edilmiştir. Yukarıdaki verilere göre Türkçe sınıflarda öğrenci artışı gözlemlenmektedir. Türkçe 3. sınıfın kapatılması kararı Kuzey Makedonya’daki Türklere karşı yapılan bir ayrımcılık olarak nitelemekteyiz ve bu yüzden eğitimi kararlı bir şekilde boykot edeceğiz.”

Söz konusu bildiriye 28 Türk öğretmen imza attı.

Önceki Haber

Kiğılı, K.Makedonya Basketbol Milli Takımı ve Olimpiyat Komitesi’ne sponsor oldu

Sonraki Haber

Mickoski: Yanan hastanenin izinsiz faaliyete geçirildiği belli