Mastercard Şirketinin Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk Sorumlusu Vanya Manova, Bulgar Devlet Radyosunun (BNR) bölgesel radyosu “Stara Zagora”ya (Eski Zağra) verdiği röportajda, “Google Pay resmi olarak Bulgaristan pazarına giriş yaptı” diye bildirdi.

Google Pay hizmeti, Phyre mobil cüzdanlarıyla ilk olarak fintech şirketi Paynetics’in müşterileri tarafından kullanılabilir. İki telekomünikasyon şirketi A1 ve Vivacom’un yanı sıra Bulgar-Amerikan Kredi Bankasının müşterileri de Google Pay’e erişebilecek. Diğer bankalar ve finans kurumları için bu onlara bağlı bir iş çözümü olacak.

Manova, “En büyük zorluk Google’ın Bulgaristan’ı potansiyeli olan bir pazar olarak değerlendirip değerlendirmeyeceği sorunuydu” diye vurguladı.

Mastercard tarafından kısa bir süre önce Avrupa düzeyinde gerçekleştirilen dijital bankacılık üzerine bir anket çalışmasının sonuçları, diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında Bulgaristan’da tüketicilerin dijital teknolojilere ve hizmetlere daha fazla ilgi gösterdiğini gösterdi. Ankete göre, Bulgarların % 34’ü halihazırda tamamen dijital bankacılık uygulamalarını kullanıyor. Yerli kullanıcıların % 70’i için mobil ödemelerin en önemli avantajı hız.

Salgının ilk haftalarında ülkemizde e-ticaret hacminde artış olduğu bildirildi. Bulgaristan’da tüketicilerin % 17’si ilk kez internetten alışveriş yaptı ve birçok müşteri satın alınan ürün ve hizmet yelpazesini genişletti.

Ülkemizde de elektronik ödemelerin güvenliğinin artırılmasına yönelik yeni işlevler uygulanmakta.

Manova, “Tüm banka ve finans kuruluşlarının müşterilerine biyometrik kimlik doğrulama imkanı sunacakları bir standart getirdik. Bu, şifrelerin hatırlanmasını ortadan kaldıracak bir şey. İnsanlar, yalnızca kimliklerini (parmak izi, yüz tanıma) doğrulayarak siparişlerini mümkün olduğunca güvenli bir şekilde online olarak doğrulayabilecek. Bu, Avrupa Birliği yönergelerinin, özellikle iki faktörlü müşteri kimlik doğrulaması için PSD2’nin gereklilikleriyle tamamen uyumlu. Bu hizmet halihazırda Bulgaristan’da sunuluyor” dedi.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Kosova muhalefetinden “Özel Mahkeme” açıklaması

Sonraki Haber

Salgından çıkışın umudu Kovid-19 aşı çalışmalarında ilk sonuçlar alındı