Gerapetritis’ten Türkiye açıklaması: Üslup değişikliği ve Ege’deki huzur önemli bir kazanım

Yunanistan Dışişleri Bakanı Gerapetritis, Türkiye ve Yunanistan ilişkileriyle ilgili henüz diyalog sürecinin başında olduklarını belirtti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Gerapetritis, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile iyi niyetle ancak dikkatli bir iyimserlikle istişare sürecine girdiklerini ifade etti.

YUNANİSTAN-TÜRKİYE İLİŞKİLERİ

Gerapetritis, haftalık yayımlanan Proto Thema gazetesinin sorularını yanıtladı. Türkiye ve Yunanistan ilişkileriyle ilgili henüz diyalog sürecinin başında olduklarının altını çizen Yerapetritis, kullanılan söylemlerde üslup değişikliği ve Ege’deki huzurun önemli kazanımlar olduğunu vurguladı.

Bu kazanımların ne basit ne de kolay olduğuna dikkati çeken Gerapetritis, şu değerlendirmelerde bulundu: “Her halükarda, temel meselelerimizde ilerleme sağlamak için dürüstlük, uzlaşı iklimine bağlılık ve her şeyden önce evrensel temel değerlere bağlı kalarak uluslararası hukukun katı bir şekilde uygulanması gerekir. Bizim eğilimimiz; büyük farklılıklarımıza, anlık tarihsel bilinç ve bunların karmaşıklığının tam olarak anlaşılmasına değinmektir. Ancak tutarlılık ve dürüstlüğün somut ve kalıcı örnekleri olmalı. Daha sonraki aşamada uluslararası yargı önüne getirilebilecek tek önemli farkımız olan ‘kıta sahanlığının sınırlandırılması’ ve ‘münhasır ekonomik bölge’ konusuna da değineceğiz.”

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

İsrail-Filistin çatışmasına da değinen Gerapetritis, Yunanistan’ın her zaman her türlü şiddet ve terörü kınadığını, uluslararası hukukun sınırları dahilinde İsrail’in meşru müdafaa hakkını da tanıdığını belirtti. Gerapetritis, Yunanistan’ın, başta sivillere karşı yapılan düşmanca tavırların sona erdirilmesi, rehin alınan herkesin hemen serbest bırakılması, sağlık gibi kritik hizmetlerden yararlanılabilmesi için insani koridor açılması, Avrupa Birliği (AB) ve Körfez ülkelerinin saldırıları kınaması, sorunun temelini ele alacak uluslararası bir forum oluşturulması gibi İsrail-Filistin çatışmasını sonlandıracak 5 maddelik plan önerdiğini hatırlattı.

ENERJİ PROJESİ

Orta Doğu’daki gelişmelerin, Hindistan-Orta Doğu-Avrupa Koridoru ve Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında enerji alanında bağlantı sağlayacak projelere etki etmeyeceği yorumunda bulunan Gerapetritis, “Bu tür projeler, uzun vadeli, birleştirici ve fayda sağlayan projelerdir.” dedi.

Read Previous

Arnavutluk’ta 7. Tiran Maratonu düzenlendi

Read Next

“Kahramanmaraş’tan-Prizren Maraş”a etkinlikleri başladı