“Gelecek AB’ye tam üyeliktir, aldığımız her karar vatandaşların ve devletin çıkarınadır”

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, ülkenin geleceğinin AB’ye tam üyelikte olduğunu ve aldıkları her kararın vatandaşların ve devletin çıkarına olduğunu söyledi.

Kuzey Makedonya Hükümet Başkanı Dimitar Kovaçevski, bugün Avrupa Parlamentosu’nda Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’nın meclis grubu lideri ve Parlamento Üyesi Irache Garcia Perez ile bir araya geldi ve ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Basın toplantısında, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa entegrasyonu ve Avrupa Birliği’ne tam üyeliği konusunda kaydettiği ilerlemeye açık destek ifade edildi.

Başbakan Kovaçevski burada yaptığı konuşmada, Brüksel’deki son toplantıdan bu yana, Kuzey Makedonya ile AB müzakerelerini, başlayan taramayı, ilerlemeyi, imzalanan FRONTEXT Anlaşmasını, Avrupa geleceğimizi ve Avrupa yolunu ele alma fırsatı olduğu için mutlu olduğunu söyledi.

Müzakerelerin bu yıl 19 Temmuz’da başlamasının Avrupa yolunda yeni bir dönemi işaret ettiğini kaydeden Kovaçevski, Hükümet olarak stratejik hedefleri olan AB’ye tam üyeliği gerçekleştirmek için önceki tüm reformların ve taahhütlerin açık bir göstergesi olduğunu belirtti.

Kovaçevski, “Bulgaristan ile zorlu ve uzun müzakerelerin ardından vizyon, liderlik ve cesaret gösterdik ve daha iyi bir gelecek, vatandaşlar için daha iyi bir yaşam standardı anlamına gelecek, çocuklarımız, gelecek nesiller için bir fırsat anlamına gelecek kararlar aldık.” dedi.

Read Previous

Emniyetten ‘kış koşullarında güvenli sürüşe hazırlanın’ uyarısı

Read Next

Batı medyasının İstiklal saldırısına ‘iki yüzlü’ bakışı