Emniyetten ‘kış koşullarında güvenli sürüşe hazırlanın’ uyarısı

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Konseyi tarafından vatandaşlara ‘kış koşullarında güvenli sürüşe hazırlanın’ uyarısı yapıldı.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Konseyi yaptığı açıklamayla, sürücülerin 15 Kasım-15 Mart tarihleri ​​arasında kışlık ekipman kullanma zorunluluğunu hatırlattı ve dikkatli olmaları, kış koşullarında araç kullanma tavsiyelerine uymaları, hava durumu bilgilerine uymaları çağrısında bulundu.

Yılın bu döneminde trafiğin güvenli akışını olumsuz yönde etkileyen ıslak yollar ve düşük hava sıcaklıkları olduğuna dikkati çekilen açıklamada, “Bu, görüşün azalmasına, aracın fren mesafesinin uzamasına, sürücülerin dikkatinin dağılmasına vb. neden olabilir. Araştırmalar, kötü hava koşullarının görünürlük üzerindeki etkilerinin, sürücünün tepki verme süresini yüzde 13 ila 75 oranında artırabileceğini ve kaza olasılığını artırabileceğini gösteriyor. Sürücülerin tehlikeyi fark etmesi yüzde 75 daha uzun sürerken, yoğun yağmur sürücülerin tepkilerini yüzde 30 ve kar yüzde 34 yavaşlatıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada, zorunlu kış ekipmanına ek olarak, aracın kış muayenesinin yapılması, yani antifriz, motor yağı, ön cam silecek sıvısı, akü ve lastik basıncının kontrol edilmesi ve ayrıca camın buzunu çözmek için sıvı veya sprey sağlanması gerekli olduğu vurgulandı.

јни незгоди, велат од Советот и апалираат возачите да внимаваат на влажните коловози.

Read Previous

Hablemitoğlu suikastı zanlısı Göktaş, Bulgaristan’da mahkemede kalp krizi geçirdi

Read Next

“Gelecek AB’ye tam üyeliktir, aldığımız her karar vatandaşların ve devletin çıkarınadır”