Geçen yılın Ocak ayından Eylül ayına kadar çoğu psikolojik olmak üzere 1.166 aile içi şiddet vakası bildirildi

Kuzey Makedonya Çalışma ve Sosyal Politika Bakanı Yovanka Trençevska, aile içi şiddet alanında geçtiğimiz yıl en çok psikolojik şiddetin temsil edildiğini bildirdi.

Geçen yılın ocak ayından eylül ayına kadar 1.166 aile içi şiddet vakası rapor edildiğini ve bunların 708’inin psikolojik şiddetle ilgili olduğunu söyledi.

Ocak-Eylül 2023 arasında toplam 1.166 aile içi şiddet vakanın tespit edildiğinin altını çizen Trençevska, “Şimdi onları eylül ayından aralık ayına kadar tüm yıl boyunca hasat ediyoruz. Yakında 2023 yılının tamamına ait verileri yayınlayacağız. Evet, 708 vakanın büyük çoğunluğu, daha öncekinin aksine psikolojik şiddet bildirdi; en yaygın şiddet türü fiziksel şiddetti.” değerlendirmesinde bulundu.

Psikolojik şiddetin vatandaşların ruh ve ruh sağlığındaki bozulma dışında gözle görülür bir iz kalmaması nedeniyle kanıtlanmasının çok zor olduğuna dikkati çeken Trençevska, psikolojik şiddet mağdurlarının büyük çoğunluğu kadınlar olduğunu söyledi.

Psikolojik şiddet alanında partnerin, çocukların ya da ebeveynlerin sürekli aktarımının söz konusu olduğunu kaydeden Trençevska,”Tüm bunlar kişinin ruhunda derin bir iz bırakır ve tanınması çok zordur. Şiddet mağdurları çocuklar ve yaşlı vatandaşlardır, ancak en büyük yüzdeyi hâlâ kadınlar oluşturmaktadır.” diye konuştu.

Read Previous

“Bakanlık teklif edip oy vermemek tarihte görülmemiş bir şey”

Read Next

İsrail, Gazze’de bir gazeteciyi daha öldürdü