Gazi Hüsrev Bey Medresesi 485 yaşında

Osmanlı padişahlarından Sultan 2. Bayezid’in torunu olan Bosna Sancakbeyi Gazi Hüsrev Bey tarafından 8 Ocak 1537 tarihinde kurulan ve bugün de eğitim faaliyetlerini sürdüren medrese, 485. yaşını kutluyor.

Savaşlara ve tüm zorluklara rağmen bugün ülkenin en prestijli liselerinden biri olarak varlığını devam ettiren Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde dini derslerin yanı sıra bilimsel dersler de veriliyor.

Beş asra yakın bir süredir kesintisiz eğitim veren medrese, Bosna Hersek’te sonraki yıllarda başka medreselerin de kurulmasına vesile olduğu için “diğer medreselerin de anası” olarak nitelendiriliyor.

Bugün Bosna Hersek’in Tuzla, Travnik, Visoko, Mostar şehirlerinin yanı sıra Hırvatistan’ın başkenti Zagreb ve Sırbistan’ın Novi Pazar şehirlerinde eğitim faaliyetlerini sürdüren medreselerin de Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nden etkilenip kurulduğu biliniyor.

Medresede bugün, aralarında Türk vatandaşı öğrencilerin de bulunduğu 400’den fazla öğrenci eğitim görüyor.

Tarihi

Gazi Hüsrev Bey, Bosna Sancakbeyliği yaptığı dönemde, başta Saraybosna olmak üzere bölgede çok sayıda cami, hamam, aşevi ve eğitim kurumu gibi vakıf eserleri yaptırdı.

Gazi Hüsrev Bey, 8 Ocak 1537’de Saraybosna’da kendi adıyla anılan medreseyi kurdu. Medresedeki eğitim, Osmanlı bölgeden çekilmesine rağmen aralıksız devam etti. Komünist eski Yugoslavya döneminde de eğitime devam eden medrese, 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşta, şehir kuşatma altındayken de kapılarını kapatmadı.

Ülkenin en eski eğitim kurumu olan medrese, İngilizce, Arapça ve Türkçe öğretilmesi nedeniyle de Boşnak ailelerin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor.

Diplomaları ülkedeki diğer lise diplomalarına denk olan mezunlar, medreseyi bitirdikten sonra sadece ilahiyat değil, istedikleri diğer fakültelerde de eğitim görebiliyor.

BalkanNews

Read Previous

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik, Batı Trakyalılarla görüştü

Read Next

Bulgaristan’da emlak fiyatları yükselmeye devam ediyor