Fransız teklifi doğrudan genel kurul oturumuna gidecek

Kuzey Makedonya Meclisi’nden yapılan açıklamada, ülkenin Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakerelerine başlamasına olanak sağlayacak ve Bulgaristan’ın vetosunu kaldıracak Fransız teklifin doğrudan genel kurul oturumunda görüşüleceği belirtildi.

Meclis Başkanı Talat Caferi’nin bugün düzenlediği olağan koordinasyon toplantısına Meclis Başkan Yardımcısı Goran Misovski, VMRO DPMNE meclis gruplarının koordinatörleri Nikola Micevski; SDSM’den Jovan Mitrevski; BDİ’den Arber Ademi ve Arnavut İttifakı’ndan İlire Dauti’nin yanı sıra BESA, Alternative ve Levica siyasi partilerinin temsilcileri katıldı.

Meclis’ten yapılan açıklamada, “Teklif edilen müzakere çerçevesinin içeriğine ilişkin bilgiler ve bu noktaya ilişkin olarak gelişen tartışma ile ilgili olarak Başkan, Meclis İçtüzüğü’nün 185. maddesi uyarınca, Teklifi Meclis’e ilettiğini vurguladı. Teklif alındığı şekliyle iletildi ve içeriğine müdahale etme yetkisi yoktur. Aynı zamanda, Başkanın bilgiyi teklif sahibine iade etmesine olanak tanıyan herhangi bir usul hükmü yoktur. Usule göre, Genel Kurul gündeminde yer alan Teklif, Teklife İlişkin Sonuçlar geçirilerek kabul edilir.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Hükümet Sözcüsü Bojan Mariciç, muhalefetin görüşlerini ve Koordinasyon’dan gelen bilgileri, Teklifin tüm kamuya açık olan ve Teklif’te referans olarak listelenen materyallerle desteklenmesinin gerekliliği konusunu Hükümete ileteceğini söyledi. İçtüzüğe göre Başkan, gündeminde Teklifin yer alacağı genel kurulun toplanma tarihini buna göre bildirecektir. Bugün gündemdeki bir maddeyle, tartışmanın 5 güne kadar süreceği Bütçe Yeniden Dengeleme ile bir genel kurul toplantısı planlandı.” denildi.

Read Previous

Bulgaristan, Yunanistan ve Türkiye’den motosikletçiler Şeytan Köprüsü’nü ziyaret etti

Read Next

Bosna Hersek’te Srebrenitsa soykırımının 27’nci yılı dolayısıyla anma programı yapıldı