Filipçe: Yeni vakalardan hastaneye yatanların sayısı artıyor

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, Kovid-19 ile yeni teşhis edilen ve hastaneye kaldırılanların sayısının hızla arttığını ve önümüzdeki haftalarda durumun kritik olabileceğini söyledi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe bugün Ohri ziyaretinde yaptığı açıklamada, sağlık sisteminin yeni dalgaya hazır olduğunu belirterek, aşının güvenli, etkili ve verimli olduğunu ifade etti.

Son bir hafta içinde yeni teşhis edilen toplam 3 bin 497 kişinin sadece %10’unun Kovid’e karşı bir veya iki doz aşı ile aşılandığına dikkat çeken Filipçe, “Ülke genelinde son günlerde yeni tanı konan hasta sayısı kadar hastaneye yatan sayısı da hızla artıyor.Sayının arttığı dinamiklere bakarsak, durumun gerçekten kritik olabileceği birkaç hafta olduğunu söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Özellikle Kalkandelen, Gostivar, Kırçova, Kumanova gibi birçok ilde yeni teşhis edilip hastaneye yatırılan hasta sayısında artış olduğuna dikkati çeken Filipçe, “Bulaşıcı Hastalıklar klinikleri buralarda doldu, hastaların bir kısmı Üsküp’e naklediliyor. Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği bu hastalarla, ve elbette Üsküp şehrinde teşhis konulan bazı hastalarla dolu. Diğer Kovid merkezleri artık aktif hale getiriliyor. Sistem hazır, doktorlar rotasyon ekiplerinde. Bu dalganın baskısı ile yüzleşmeye hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkedeki toplam aşılanan sayısından, yeniden aşılanan yaklaşık 400.000 ve ilk dozla yaklaşık 500 bin kişiden sadece yüzde 0.002’sinin enfekte olmasının cesaret verici olduğunu vurgulayan Filipçe, “Bu, yalnızca bu vatandaşların oldukça güvenli olduğunu gösterir. Aşının güvenli olduğunun, bu vatandaşların herhangi bir komplikasyon yaşamadığının kanıtıdır.” diye konuştu.

Read Previous

Yunanistan’da orman yangınlarında 1 milyon 300 bin dönümlük alan kül oldu

Read Next

Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Salih Murat vatandaşlık yasası ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı