Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe maske takma zorunluluğun kaldırılması için halen erken olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe aşı merkezi Boris Traykovski Spor Salonu çıkışında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, maskelerin takılmaya devam edilmesi gerektiğini ve önlem olarak kaldırmak için erken olduğunu belirtti.

Filipçe, “Kafe ve restoranlar sadece dışarıda çalışmaya devam etmeli, uzun bir süre sonra düğünlere içeride değil dış alanlarda belirli kapasite ve protokollerle izin verilmelidir. Bir masada oturan ziyaretçi sayısı bir ihtimal artırılabilir.” ifadelerini kullandı.

Koronavirüse bulaşan kişi sayısı azalmaya devam ederse söz konusu değişiklerin Haziran ayı başı itibariyle yapılmasının mantıklı olduğunu ifade eden Filipçe, fakat bunu net bir şekilde söyleyemeyeceğini son kararı Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu’nun aldığını ifade etti.

Filipçe’ye göre, etkinliklerin organizasyonuyla ilgili diğer tüm protokoller çok uygundur ve uygulanmaya devam edilmelidir.

Rakamların düşmeye devam edeceğini ve daha sonra önlemlerin hafifletilmesi hakkında düşünmenin ve konuşmanın mümkün olacağını umduğunu ifade eden Filipçe, etkinliklerin kapalı koşullarda% 30, dışarıda% 50 kapasite ile yapılmaya devam edilmesi gerektiğine işaret etti.

Önceki Haber

Boşnak sinema oyuncusu Haskovic: İsrail’in silahsız siviller ve masum çocuklara yaptığı saldırıların mazereti yok

Sonraki Haber

Son 24 saatte 87 yeni vaka, 17 ölü