Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, aşıların Hindistan’daki koronavirüs türüne karşı koruma sağladığı kanıtlandıktan sonra önümüzdeki dönemde hızlandırılmış bir aşılama süreci yapılacağını söyledi.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, diğer ülkelerde aşılı kişilerin Hint mutasyonu ile enfekte olduğu vakalar olduğunu, ancak büyük bir oranda hafif bir klinik tablo ile ve hastaneye kaldırılmadan geçtiklerini belirtti.

Değerlendirmelerine göre yakın gelecekte yeni bir dalga riski olmadığını ifade eden Filipçe, “Yine de dikkatli olmalıyız. Bazı ülkelerde Hint mutasyonu ile enfekte aşılanmış vatandaş vakaları vardır. Ancak %98’inde klinik tablo daha zayıftır ve hastaneye yatmaya gerek yoktur. Bu nedenle aşılama hızımız arttı.” değerlendirmesinde bulundu.

Yarın ülkeye Kovaks sistemi üzerinden 100 bin doz Pfizer aşısı geleceğini söyleyen Filipçe, “Çin aşıları Pazar günü iki uçakta 250 biner doz geliyor, şimdiden bir konaklama planı yapıldı. Pazartesi ve Salı günü kullanıma gireceklerini düşünüyorum.” diye konuştu.

Önceki Haber

Meclis Başkanı Caferi yerel seçim tarihi kararnamesini önümüzdeki ay imzalayacak

Sonraki Haber

K. Makedonya’da bir günde 6 bin 478 vatandaş aşı oldu