FETÖ ilk darbeyi Kosova’da Türk basınını kapatarak yaptı

Kosova’da 1999 yılında savaşın sona ermesi ardından ‘Yeni Dönem’ adı altında, ilk Türkçe yayınlanan gazeteyi çıkaran ve ardından Yeni Dönem Radyosu ile Yeni Dönem Televizyonu’nu kuran eski medya patronu Mehmet Bütüç DHA’ya yaptığı açıklamada, Yeni Dönem Kosova Türk Medyası’nı FETÖ Terör Örgütü’nün kapattığını söyledi.

Kosova’da 1999′dan 2009 yılına kadar Yeni Dönem Medya Medyası sahibi olan Mehmet Bütüç, Balkanlar’da ilk kez ‘Yeni Dönem’ adı altında Kosova Türk halkının sesini duyuran gazete, ardından Balkanların 24 saat Türk dilinde yayın yapan radyo ile Avrupa’nın 24 saat Türkçe dilinde yayın yapan televizyonnu kurdu. Bütüç, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı – TİKA ile Kosova’da KFOR barış gücü bünyesi altında görev yapan Türk askerinin sağladığı destekle çalışmalarını sürdüren Yeni Dönem Kosova Türk Medyası’nın, 15 Temmuz’daki darbe girişimi ardından Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın rehin alınıp Akıncılar Üssü’ne götüren ve FETÖ lideri Fethullah Gülen ile Hulusi Akar’ı görüştürmek istenen Tuğgeneral Mehmet Partigöç ile İçişleri Bakanlığı’nın görevden el çektirdiği vali yardımcısı ve dönemin Kosova’daki TİKA Başkanı Metin Arslanbaş’ın desteği kesmesiyle kapandığı söyledi.

Bütüç, Kosova’da faaliyet gösteren FETÖ’ye bağlı okullara karşı haber yaptıklarından dolayı desteğin kesilmesiyle kapanan Yeni Dönem KTM’nın Kosova’daki Türklüğün sesi olduğunu ve 10 yıllık gazete arşivlerinin bugün Türkiye’nin tüm devlet kütüphanelerinde mevcut olduğunu söyledi. 1999′da savaşın sona ermesi ardından Kosova’da devlet okullarında Türkçe eğitimin yer alması için verdikleri mücadele sırasında, FETÖ’ye bağlı açılan kolejlere Türk öğrencilerinin kayıt edilmemesi ve Türkiye’de eğitim görmek isteyen Kosovalı Türk öğrencilerin sadece Kosova devlet liselerinden alınmsı için haberler yaptıklarını belirten Bütüç, ancak o dönem Partigöç ve Arslanbaş’ın yapılan haberlerden dolayı maddi desteği kestiklerini söyledi. TİKA ve Türk Taburu’ndan kesilen maddi destekle tek başına ayakta duramadıklarını belirten Bütüç, FETÖ’den ilk darbeyi aslında Kosova’da Türk basının gördüğünü söyledi. Balkanların Türk dilinde tek Türk medyası Yeni Dönem Kosova Türk Medyası’nın olduğunu belirten Bütüç, Türk Medyası’nın kapatılmasıyla Kosova’da şuan ne Türkçe dilinde yayınlanan bir gazete, ne radyo ne de bir televizyonun olmadığını söyledi. Yeni Dönem KTM’nın kapanmasıyla Kosova’da Türk halkının sesinin kesildğini söyleyen Bütüç, ‘Türk askeri ve TİKA’nın böyle bir girişimde bulunmasını o dönem anlamamıştık’ dedi. Yeni Dönem KTM’nın Avrupa’da 3′üncü medya kaynağı olduğunu belirten Bütüç, ‘desteğin kesilmesiyle Kosova’da Türk halkının sesi kesilmiş oldu’ dedi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Binali Yıldırım bin 500 davayı geri çekti

Read Next

KTTO: Kosova, Türkiye ve Türk halkına anlamlı destek vermiştir

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *