Eyüpsultan’dan Bosnalı çocuklara 23 Nisan hediyesi

İstanbul Eyüpsultan Belediyesi tarafından Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) iş birliğinde Bosna Hersek’teki bir ilkokulda çocuklar için park inşa edildi.

Ülkenin orta kesimlerindeki Zenica şehri yakınlarında bulunan Nemila kasabasındaki Camil Sijaric İlkokulunun bahçesine yapılan park, sadece çocuklar için değil, aynı zamanda velileri içinde mutluluk kaynağı oldu.

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından Bosna Hersek’te hayata geçirilen “Tercihim Türkçe” Projesi kapsamında 11 yıldır Türkçenin seçmeli ders olarak okutulduğu okulda, ayrıca Çocuk Şenliği de düzenlendi.

Şenliğe Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Faruk Berat Akçeşme, YEE Saraybosna Müdürü Mehmet Akif Yaman, UID Bosna Hersek Başkanı Emine Şeçeroviç Kaşlı ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Türkçe öğrenen öğrenciler, programda şarkılar söyleyip şiirler okudu.

Eğitim Müşaviri Akçeşme, Bosna Hersek’in coğrafi olarak Türkiye’den uzak olsa da 23 Nisan’da Türkiye’de hissedilen coşkunun burada da hissedildiğine dikkati çekti.

Yaman da salgın öncesinde 6 bin çocuğun katılımıyla 9 kez gerçekleştirilen şenliğin bu yıl yüksek katılımcı sayısıyla düzenlenemediğini belirterek, bu yılki programı sembolik olarak Nemila’da gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

Şeçeroviç Kaşlı ise Eyüpsultan Belediyesi’nin bu anlamlı hediyesinin kasabadaki çocuklar için önemli bir eksikliği giderdiğini belirterek, parkın böylesine anlamlı bir güne yetiştirilmesine de ayrıca sevindiklerini ifade etti.

Okul Müdürü Ahmed Buljubasic de okulda 130 öğrencinin Türkçe öğrendiğini aktararak, hem park için hem de diğer destekleri için Türkiye ve kurumlarına teşekkür etti.

BalkanNews/Anadolu Ajansı

Read Previous

Eurostat: En yüksek kamu borç oranı Yunanistan’da

Read Next

YTB’den yurt dışında yaşayan çocukların eserlerine özel 23 nisan çalışması