Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Tüfekçi: “Eyüp’teki Arnavut asıllı vatandaşlar Türk halkı ile uyum içinde yaşıyorlar”

Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Tüfekçi önderliğinde, Türkiye Cumhuriyeti Eyüp Belediyesinden bir heyet, Gostivar Belediyesini ziyaret ederek Belediye Başkanı Nevzat Beyta ile bir araya geldi.

Toplantıda ev sahipliği yapan Nevzat Beyta, heyeti, Gostivar Belediyesinin kısa tarihi hakkında, hayata geçirilen projeler ve yapılması öngörülen projeler konusunda bilgilendirdi.

c07aff7b-5570-450d-8f32-391f982a7a4c

Bu arada, iki belediye arasında daha fazla alanda işbirliği olanakları gözden geçirildi.

Belediye Başkanı Nevzat Beyta, Türk nüfusunun ağırlıklı yaşadığı Banitça köyündeki kara su kanalizasyon projesi için Eyüp Belediyesi ile ortaklaşa finanse istedi.

Nevzat Beyta misafirlere, “Proje var, ama 700 bin avroluk yüksek finansman maliyeti olması nedeniyle, en iyisi siz Belediye olarak bu fırstaları değerlendirip, bu proje kapsamında yardımcı olabilirsiniz” dedi.

Eyüp Belediyesi Başkan Yardımcısı Ahmet Tüfekçi, Gostivar Belediyesinde Ramazan ayı boyunca ortak iftar organizasyonlarına hazır olduklarını dile getirdi. Tüfekçi, Eyüp Belediyesinde 400 bine yakın insan yaşadığını ve nüfusun %40’ı farklı ülkelerden ve özellikle Gostivar, Kalkandelen ve Üsküp’ten olduklarını vurguladı.

Tüfekçi, “Arnavutlar, nesillerarası Arnavutça konuşmaya ve geleneklerini, kültürlerini ve atalarının adetlerini geliştirmeye devam ediyorlar. Onlar Türk halkı ile uyum içinde yaşıyorlar” dedi.

Tüfekçi, “Bu yıl Eyüp Belediyesinde yaşayan Gostivar ve diğer şehirlerden vatandaşları otobüs ile getireceğiz. Amaç atalarının doğduğu anavatanını görmek ve o anavatanın insanları ile beraber bir iftar yemeği yemektir” açıklamalarında bulundu.

Yakın gelecekte Gostivar Belediyesi Başkanı Nevzat Beyta, Türkiye Eyüp Belediyesi ziyaret etmeyi kabul etti.

Read Previous

Kırgızistan Notları

Read Next

Başkent Üsküp’ten “Ezeli rekabet, ebedi dostluk” mesajları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *