Güvenlik ve İstihbarat İdaresi (UBK) eski müdürü Saşo Miyalkov’a Organize Suçlar Savcılığı tarafından “Target-Tvrdina” davasında ev hapsi kararı tevdi edildi.

Organize Suçlar Savcılığı’ndan yapılan açıklamada UBK eski müdürü Saşo Miyalkov’un öğleden sonra savcılığa geldiği ve ev hapsi kararının kendisine tevdi edildiği belirtildi.

Açıklamada, “İki gün önce, Organize Suç ve Yolsuzluk Savcılığı Temel Savcılığının önerisi üzerine, kaçma olasılığını gösteren operasyonel bilgiler sonucunda, Üsküp Temel Ceza Mahkemesi, sanık Saşo Miyalkov’u ev hapsine ve 24 saat ses ve görsel gözetime mahkum etti. Bugüne kadar, sanık kolluk kuvvetlerine başvurmamıştı.” ifadelerine yer verildi.

– Target-Tvrdina davası

“Tvrdina davası” 29 Mart 2016’da açılırken, “Target davası” 17 Kasım 2016’da başlamış, iki dava daha sonra birleştirilmişti.

“Target-Tvrdina davası”nın iddianamesine göre, UBK tarafından 2008-2015’te haklarında mahkeme kararı olmadan 4 bin 286 telefon yasa dışı şekilde dinlenmiş.

Miyalokov’un yanı sıra eski İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska, Yunanistan’a kaçan eski İçişleri Bakanlığı Birim Amiri Goran Gruyevski ile UBK çalışanı Nikola Boşkovski, Miyalkov’un Özel Kalem Müdürü Toni Yakimovski de yargılananlar arasında yer alıyor.

Önceki Haber

Yunanistan’da Türk azınlığa ait okullara encümen heyeti atanmasına tepki

Sonraki Haber

Başbakan Zaev, “Miyalkov” ile ilgili basın toplantısı düzenledi