Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev “Target-Tvrdina” davasında verilen ev hapsi kararından sonra tutuklama emri çıkarılan ve iki gün bulunamayan Güvenlik ve İstihbarat İdaresi (UBK) eski müdürü Saşo Miyalkov’un savcılığa gitmesinin ardından basın toplantısı düzenledi.

Başbakan Zoran Zaev son gelişmelerle ilgili yaptığı açıklamada, kurumların bugün harekete geçtiklerini ve elini masaya vurduklarını söyledi.

Kurumların Miyalkov’u bulmamasına rağmen gösterdikleri kapasite ile kendisinin teslim olmasını sağladıklarını kaydeden Zaev, “Kurumlar onu bulamadı, bu nedenle akrabalarına ve malına yönlendi. Avukatlar geldikten sonra kendisini Savcılığa bildirdi.” diye konuştu.

Miyalkov’un tutumunun devletle dalga geçmek anlamına mı geldiği sorusunu yanıtlayan Zaev, “Bu bir dalga değil, gizlenememe ya da kaçamama zorlanması. Kurumlar harekete geçti. Unutmayalım ki, biz özgür bir devletiz ve aksi gösterilinceye kadar herkes için ilk ve özgürlükler garanti altındadır.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Zaev, iki gün aranan Miyalkov süreciyle ilgili hata ve ihlaller için sorumluluk isteyeceğini ve soruşturma yapılacağını söyledi.

Sorunun (Macaristan’a iltica eden eski Başbakan) Gruevski’nin kaçması olduğunu söyleyen Zaev, ancak sistemin çoktan daha hazırlıklı olduğunu ve bu sefer Miyalkov’un kaçmasına izin vermediklerini kaydetti.

– Target-Tvrdina davası

“Tvrdina davası” 29 Mart 2016’da açılırken, “Target davası” 17 Kasım 2016’da başlamış, iki dava daha sonra birleştirilmişti.

“Target-Tvrdina davası”nın iddianamesine göre, UBK tarafından 2008-2015’te haklarında mahkeme kararı olmadan 4 bin 286 telefon yasa dışı şekilde dinlenmiş.

Miyalokov’un yanı sıra eski İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska, Yunanistan’a kaçan eski İçişleri Bakanlığı Birim Amiri Goran Gruyevski ile UBK çalışanı Nikola Boşkovski, Miyalkov’un Özel Kalem Müdürü Toni Yakimovski de yargılananlar arasında yer alıyor.

Önceki Haber

Ev hapsi kararı Miyalkov’a tevdi edildi

Sonraki Haber

Saraç: Sadece hibrit rejim değil, aynı zamanda sirk hükümeti olan bir sirk devletiyiz