Euro – dolar eşitlendi; 20 yıl sonra bir ilk

Doların, yatırımcılar tarafından ‘güvenli liman’ olarak görülmesiyle önemli para birimleri karşısında güçlenmesi sürüyor. Euro’da da değer kaybı sürerken; EuroDolar paritesi 1,0000 seviyesine kadar gerileyerek Euro ve dolar eşitlendi. Bu durum daha önce 20 yıl önce gerçekleşmişti.

ABD para birimi doların, dünyada güçlenmesini sürdürmesiyle, Euro da değer kaybını sürdürüyor. EuroDolar paritesi, haftanın ikinci günündeki işlemlerde 1,0000 seviyesine kadar gerileyerek; geçtiğimiz 20 yılın en düşük seviyesini gördü ve böylelikle 1 Dolar 1 Euro eşitlendi. Bu durum daha önce Aralık 2002 tarihinde yaşanmıştı. EuroDolar paritesi saat 12:29 itibarıyla yüzde 0,35 oranında düşüşle 1,0004 seviyesinde hareket ediyor. 

Euro’da görülen bu değer kaybında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırımlarında daha sakin davranabileceği beklentisi de etkili oluyor. ECB’nin temmuz ayı toplantısında 11 yıl sonra ilk faiz artırımını gerçekleştirmesi bekleniyor. ECB temmuz ayı politika faiz kararını 21 Temmuz’da Türkiye saati ise 15:15’te açıklayacak.

Uzmanlar Avrupa’da işlerin daha da kötüleşebileceği bir senaryoda paritede şu anki seviyesinden yüzde 5 daha kayıp bekliyor.

AVRUPA RESESYONA DAHA YAKIN

Avrupa resesyona ABD’den daha yakın duruyor. Avrupa ekonomisinde yaşanan bu kötüleşmede Rusya-Ukrayna savaşı öne çıkıyor. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla, enerji fiyatlarında yaşanan büyük artış Avrupa Birliği’ni oldukça olumsuz etkiledi.

DOLAR DÜNYADA GÜÇLENİYOR

Dolar, tüm önemli para birimleri karşısında değerlenmesini sürdürüyor. Yatırımcıların güvenli liman olarak dolara yönelmesiyle; ABD dolarının Euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsveç kronu ve İsviçre frangı olmak üzere 6 para birimine karşı değerini ölçen dolar endeksi 108,50 seviyesine kadar yükselerek 20 yılın zirvesine tırmandı.

Doların dünyada güçlenmesinde etkili olan en önemli faktör risk iştahının gerilemesi… Çin’de Covid-19 vakalarının yeniden yükselişe geçmesi ve salgın önlemlerinin gündeme gelmesi; yatırımcıların riskli varlıklardan çıkarak güvenli limanlara yükselmesine sebep oldu. Risk iştahının azalmasıyla, dünya borsa endekslerinde düşüşler yaşandı.

GÖZLER ABD ENFLASYONUNDA

Piyasalar yarın Türkiye saati ile 15:30’da açıklanacak olan ABD haziran ayı enflasyon rakamlarına odaklandı. Piyasa beklentisi, ABD enflasyonunun yıllık bazda yüzde 9 seviyesine gelerek, yeniden 41 yılın en yüksek seviyesini yenilemesi yönünde… ABD enflasyonu, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) sıkılaşma politikasında atacağı adımlarda oldukça etkili olduğu için, açıklanacak enflasyonun yön belirleyici olması bekleniyor.

Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı (FOMC) 26-27 Temmuz tarihinde yapılacak. Piyasa fiyatlamalarına bakıldığında Fed’den beklenen faiz artışının 75 baz puan olduğu görülüyor.

Ekonomi Gazetecisi Sadi Özdemir CNN Türk ekranlarında EuroDolar paritesinde yaşanan eşitlenmeyi değerlendirdi:

Euro’nun tarihine baktığımızda 2002’nin başında çok büyük bir değer kaybı yaşamıştı. Parite 0,80’e kadar düştü; sonra toparlandı ve dolardan güçlü bir hale geldi.

Euro değer kaybettiği için biraz daha marjı düşer. Bir ülkenin parasının değeri ile ekonomisinin gücünü kıyaslamak doğru değil.

Euro – dolar eşitlenmiş gibi görünüyor ama hiç eşit olmayacak.

Önümüzdeki dönemde Fed 75 baz puan faiz artırırsa ve Avrupa Merkez Bankası da beklentiler doğrultusunda 0,25 faiz artırabilir. Böyle olursa Euro yüzde 10 daha değer kaybı yaşayabilir.

Şu son dönemde Fed çok sert faiz artırımları yaptı ama Avrupa Merkez Bankası faiz artırımları yapmadı, şu anda hala eksi faiz veriyor.  Bu da doları Euro karşısında güçlendirmiş oldu. Dolara karşı en büyük ikinci rezerv para durumuna geldi. Dolara alternatif güç olarak faydalı oldu.

Euro’yu rezerv olarak tutan Euro biraz daha kan kaybeder, dolar biraz daha rezerv para olarak tutulabilir.

Vatandaşımız ihracatımızın yarısı Euro ile yapılsa da vatandaşımız yine daha çok dolar aldığı için vatandaş günlük hayatından Euro’ya karşı doğru hamle yapıyor.

Avrupa Merkez Bankası çok radikal faiz arttırmazsa Fed radikal faiz artırımına devam ederse; dolar, Euro karşısında eşitlendikten sonra daha da değer kazanacak. 90 cent ile bir Euro alınabilecek.

hürriyet

Read Previous

Arnavutluk nüfusunda şok düşüş

Read Next

Fransız Teklifi yarın Meclis’te görüşülecek