Ersin Şamli’nin “Köprü” filmi Slovakya’da jüri özel ödülü kazandı

Ersin Şamli’nin yazıp yönettiği Köprü kısa filmi Slovakya’da jüri özel ödülüne layık görüldü.

Slovakya’da her yıl düzenlenen Golden Beggar Film Festivali’nden geçtiğimiz hafta güzel bir haber geldi. Ersin Şamli’nin yazıp yönettiği Köprü isimli kısa film, jüri özel ödülüne layık görüldü.

Ersin Şamli, bu yıl 22’ncisi düzenlenen Golden Beggar Film Festivali’nden gelen jüri özel ödülünün kendisini oldukça mutlu ettiğini, ancak ödülü asıl özel kılanın Kosova’yı tanımayan bir ülkeden ve Sırp gazetecilerden gelmesi olduğunu söyledi.

Filmin konusu ise geçtiğimiz yıl Kosova’da da yoğun olarak yaşanan bir göç olayı. Umuda yolculuğun resmini çizen ve uzun yıllar önce çekilen film bir nevi bugünün öngörüsüydü.

Filmde, zor şartlar altında çalışan bir maden işçisinin Avrupa’ya göç etmeye çalışmasının hikayesi anlatılıyor. Yasal yollarla gidemediği Avrupa ülkelerine yasa dışı yollarla gitmeye çalışan maden işçisi birkez daha hüsrana uğruyor.

Filmde 18 dakikalık bir süre içerisinde dünyayı saran daha iyi bir hayat umudunun anlatıldığı göç konusunu neden seçildiğini ise Ersin şöyle anlatıyor; “Durumun böyle olacağı çok önceden de belliydi. Eğitim kalitesinin düşüklüğü, sağlık sisteminin iyi işlememesi durumu göçe kadar getirceği belliydi ama bende bukadarını beklemiyordum”

Arnavutça dilinde çekilen kısa film için dört kişilik bir kadro emek harcamış.

Gelen ödüller ve elde edilen başarılar Ersin’i yeni projelere imza atmaya teşvik etmiş.

Ersin’in sürpriz olsun dediği yeni projesi de dileriz yine ödül getirir.

Kosovaport

Read Previous

Aerodrom Belediye’si için İspanyolca Türkçeden daha önemli

Read Next

Bit Pazarı’nda otobüs taşlandı: Bir genç ağır yaralandı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *