Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek ve Karadağ’daki resmi ziyaretlerini tamamlayarak İstanbul’a dönerken, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diriliş Postası yazarı Murat Özer’in “Bosna Hersek’te BM’nin eski yüksek temsilcisi Valentin İnzko’nun Srebrenitsa Soykırımı’nın inkârını suç sayan kararı ile başlayan gerilime rağmen, hem Sırp lider Milorad Dodik’in hem de Hırvat lider Jelko Komşiç’in Türkiye’nin bölgede huzur ve barışın garantörü olduğu şeklindeki beyanları dikkate alındığında, ülkemizin Bosna’da bundan sonra üstleneceği rol ne olacaktır?” sorusu üzerine açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’teki Boşnak, Sırp ve Hırvatların kendi aralarında birlikteliği sağlamaları ve “Biz Türkiye’ye böyle bir görevi vermek istiyoruz, bizim işimize kimse karışmasın, sadece Türkiye burada bizim adımıza bir arabuluculuk yapsın” demeleri halinde Türkiye’nin burada yer alacağını söyledi.

Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konsey üyelerinin buna karar vermesi gerektiğini belirterek, “Kendilerine söyledim zaten. ‘Eğer böyle bir karar verecek olursanız, biz de değerlendirmelerimizi yaparız. Bir yerlerden talimat bekleyerek değil, siz üçlü olarak bu kararı verin. Ondan sonra da bu adımı hayırlısıyla atarız’ dedim” dedi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi’nin Sırp üyesi Milorad Dodik, Pazar günü basına yaptığı açıklamada Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic ile birlikte Bosna Hersek’teki anlaşmazlıkların çözümü için arabulucuk yapmasını istediklerini söyledi. 

Önceki Haber

Bulgaristan vatandaşlarının Afganistan’dan tahliyesi başarıyla tamamlandı

Sonraki Haber

ABD, Kosova Güvenlik Gücüne 55 zırhlı araç bağışında bulundu