Amerika Birleşik Devletleri, Kosova Güvenlik Gücü’ne 55 M1117 ASV (Armored Security Vehicle) tipi zırhlı askeri araç bağışında bulundu.

ABD’nin bağışladığı zırhlı askeri araçların devir teslim töreni Priştine’deki Adem Jashari Kışlası’nda düzenlendi.

Törene Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Başbakan Albin Kurti, Savunma Bakanı Armend Mehaj ile birlikte uluslararası sivil ve askeri yetkililer de hazır bulundu.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, “Kosova Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerinin Başkomutanı olarak, sizlerle ve vatandaşlarımızla birlikte, ortak hayalimizin gerçekleştirilmekte olduğunu görmekten dolayı çok mutluyum. Faaliyet kapasitelerimizi artırarak barışın tesisinde müttefiklerimizin yanında olmayı sürdürüyoruz. Geçiş dönemini mümkün olan en kısa sürede sonlandırmayı umuyoruz. Teslim aldığımız bu askeri teçhizatlarla Kosova Güvenlik Gücü her geçen gün çağdaş bir orduya dönüşmekte. Ordumuz, müttefiklerimizin güvenilir bir ortağı olmayı sürdürecektir” dedi.

Başbakan Albin Kurti ise, “Stratejik ortağımız ABD, ordumuzun büyümesinde ve gelişmesinde son derece önemli bir rol oynuyor. Hükümet adına en içten teşekkürlerimi sunarım, ülkemiz sisteminin gelişimine verdiği sürekli destek için ABD’ye minnettarız” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Önceki Haber

Erdoğan’dan Bosna Hersek için arabuluculuk sinyali

Sonraki Haber

Belgrad’ın Türk hakimiyetine geçişinin 500. yılına özel ayinler yapıldı