ENSAR “Yaz Kursları” Düzenledi

“Ensar” Kültür ve Yardımlaşma Derneği kız ve erkek yurtlarında yaz aylarında ilkokul öğrencilerine yönelik “Yaz  Kursları” düzenledi.

Ensar Erkek yurdunda 27 Temmuz’da başlayıp  14 Ağustosta kapanış programıyla sona eren yaz Kur’an kursuna farklı okullardan V. VI. VII. ve VIII. sınıf öğrencileri katıldı. Yaz aylarının en sıcak günleri olmasına rağmen kurslara ilgi büyüktü. Türk ve Arnavut öğrencilerin katıldığı kurslarda, Kur’an, Elif ba, tecvid, Peygamberler ve Hz. Muhammed (s.a.v)’in hayatı, ve din kültür ahlak dersleri işlendi. Öğrencilerle aynı zamanda cami ziyaretleri de yapıldı. Kurslar, eğitimin yanı sıra sosyal ve spor aktiviteleriyle de zenginleştirildi. Masa tenisi, halı saha müsabakası, havuz, ve piknik gibi aktiviteler düzenlendi.

11938913_899070946842620_316525554_n

Erkek yurdu yaz Kur’an kursu 14 Ağustos akşamı düzenlenen kapanış programıyla son buldu. Kapanış programına Ensar Derneği Başkanı Doç. Dr. Süleyman Baki, yönetim kurulu üyeleri ve yurt idarecileri katıldı. Programda öğrencilerin yaz kurslarında öğrendiklerini dinlemek için veliler de heyecanla yerlerini aldılar. Kapanış programı sertifika dağıtımıyla son buldu.

11908074_899070920175956_17115906_n

Ensar Kız Üniversite Öğrenci yurdunda da 2007 yılından itibaren Üsküpte öğrencilerin tatilde de aktiv olmalarını sağlamak amacıyla yaz aylarında ,, Yaz Kursları,,  düzenleniyor. Çocukların zihninde söylenen sözlerden çok yaşanan anlar kalıyor. Ensar Kız Üniversite Öğrenci Yurdu  yaz kurslarında sadece anlatma metoduyla değil, farklı faaliyetlerle, gezilerle çocuklara güzel anılar yaşatmaya ve eğitmeye amaçlıyor. 2007 – 2012 yıllarına dek iki gruba ve sadece kız çocuklarına yönelik düzenlenen yaz kurslarına gösterilen yoğun ilgiden dolayı 2013 yılından itibaren kurslar üç gruba yönelik  düzenlenmeye başladı.

kulturel gezi

 

Bu yılki Ensar yaz Kurslarında  I. grup  6 – 10 yaş arası kız ve erkek öğrencilere yönelik düzenlenirken, II.grupta VI. – IX. sınıf Türk kız öğrencilerine ve III. Grupta VI. – IX. sınıf Arnavut kız öğrencilerine  yönelik kurslar gerçekleştirildi.  27 Temmuzdan başlayarak 28 Ağustosa kadar süren bu yılki Ensar Kız Yurtlarında düzenlenen yaz kurslarına toplam 72 öğrenci katıldı. Yaz  kurslarında Ahlak, Siyer, İtikad, İbadet, Değerler Eğitimi ve Kuran – ı Kerim dersleri verildi. Ayrıca Üsküpteki Osmanlı eserlerini yerinde görüp  bilgi edinmeleri amacıyla Üskübün tarihi mekanları ziyaret edildi, farklı geziler ve piknikler düzenlenerek, farklı faaliyetlerle öğrencilerin hem eğitici hemde eğlenceli bir yaz kursu geçirmeleri sağlanmaya çalışıldı.

piknik

 

,,Kitap Okuyalım, Hediye Kitap Kazanalım,,

Bu yılki yaz kurslarında özellikle ,,Kitap Okuyalım, Hediye Kitap Kazanalım,, sloganıyla ortaya konan etkinlikte öğrenciler okudukları kitapların özetini arkadaşlarıyla paylaşarak teşvik anlamında hediye olarak Ensar derneğinden kitap kazandılar.

kitap hediye

Kurslarda  8 eğitmen görev aldı. Bu yılki yaz kurslarda  Ensar Yaz Kurslarından mezun olup şu anda eğitimlerini farklı yerlerde sürdüren 3 bayan eğitmenin de gönüllü olarak  görev alması yaz kurslarının önemini ortaya koyuyor. Kurs süresince öğrenciler Ensar dernek merkezini de ziyaret ederek Dernek Başkanı Doç. Dr. Süleyman Baki, Bursa Belediyesi Başkan Vekili Sayın Bayram Vardar ile de görüştü.

ensar baskani

ENSAR Yaz Kursları Doğu Makedonya’da

Ayrıca bu yıl ilk olarak Ensar Yaz Kursları Radovişin Pırnalı bölgesinde Ensar Kız Üniversite Yurdunda kalan Nurten Salioyaşar ve Mümine Alieva tarafından düzenlendi.

radovis

Ensar Kız Üniversite Yurdu 2015 Yılı Yaz Kurslarının kapanış töreni 26 Ağustosta Ensar erkek Yurdunda gerçekleşti. Törene Ensar derneği yetkililerin yanısıra çok sayıda davetli katıldı. Kursa katılan öğrenciler düzenlenen yaz kursları nedeniyle Ensar derneğine teşekkürü bir borç bildiklerini söyleyerek, ileride de bu kurslara katılmayı sabırsızlıkla beklediklerini vurguladılar.

11903738_790473914412590_3781646871476282892_n

ENSAR kız üniversite yurdu müdiresi Hafız Kadriye Süleyman şunları söyledi: “Yaz Kurslarını düzenlemekteki amacımız, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, dini kimlik ve değerleri çerçevesinde eğlenme ve eğitim amaçlı birlikteliklerini sağlamaktır. Ayrıca çocuklarımızın yeni arkadaşlıklar kurmalarına, insani ilişkiler alanında ahlaki ölçüleri kavramalarına, ahlaki değerler ve olumlu alışkanlıklar kazanmalarına elverişi bir zemin hazırlamaktır. Bu yılki yaz kurslarımıza,”Eğitim sevgi ister, sevgi ise fedakarlık”, sloganıyla gelin bu yaz ayında fedakarlık yapıp dininizi öğrenin diye   yaptığımız çağrımız çok büyük bir yankı buldu ve bu yılki kurslarımıza çok sayıda öğrenci katıldı”.

11931752_793289164131065_1964808017_n

 
TimeBalkan

 

Read Previous

Şampiyonlar Ligi’nde Gruplar Belli Oluyor

Read Next

Rabotniçki Avrupa’ya Veda Etti

One Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *