Ensar Derneği yetimlere iftar verdi

Ensar Kültür Yardımlaşma ve Eğitim Derneği bu akşam başkent Üsküp’te, “İslam Aleminde Dünya Yetimler Günü” vesilesiyle “Yetimler Günü ve İftar Yemeği” düzenledi.

TİMEBALKAN

Ensar Kültür Yardımlaşma ve Eğitim Derneği Kumanova’da verdiği yetim iftarının ardından bu akşam başkent Üsküp’te, “İslam Aleminde Dünya Yetimler Günü” vesilesiyle “Yetimler Günü ve İftar Yemeği” düzenledi. İftar programına yetim ve yetim ailelerinin yanı sıra, T.C. Üsküp Büyükelçiliği 3. katibi Vahide Esen, TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden, Halbank Makedonya Genel Müdürü Bilal Sucubaşı Türkiye Maarif Vakfı Makedonya Direktörü Mustafa Dillioğlu, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Şemsettin Şeker, Çayır Belediye Başkanvekili Zahir Bekteşi, Osmangazi Belediyesi temsilcisi Kenan Kır, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü İsmail Kocayusufoğlu, Vizyon Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi Mefail Reçe, DEİK İngiltere temsilcisi Ahmet Hilmi Gökmen, esnaf ve çok sayıda davetli katıldı.

“Yetim iftarlarıyla farkındalık oluşturmak istiyoruz”

İftar programında konuşan Ensar Derneği Başkanı Prof. Dr. Süleyman Baki, misafirlere katılımlarından dolayı teşekkür etti. Dünyaya yetim olarak gelen bir peygamberin ümmeti olduğumuzu vurgulayan Baki, “Kuran-ı Kerim’de 20’nin üzerinde ayeti kerimede yetimler üzerinde duruluyor. Dua süresinde, “Sakın yetimi itip kakma” denilerek uyarılıyor. Bu ve diğer ayetlerde yetimlerin hakkı hukuku konusunda dinimiz İslam bunun üzerinde durmuştur” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 2013 yılında aldığı karar ile bütün İslam ülkelerinde Ramazan ayının 15. Gününün İslam Dünyası Yetim Günü ilan edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Süleyman Baki, “Ensar Derneği olarak 4 yıldır iftarlar düzenliyoruz. İftarların amacı farkındalık yaratmak. Su anda dünyada 400 milyon yetim cocuk var. Bu çok ciddi bir rakam. Bilhassa İslam Coğrafyasına baktığımızda başta Filistin olmak üzere Suriye, Afganista, Irak gibi ülkelerde çok ciddi sayıda yetim ve öksüz çocuklar var. Bunları dikkate alarak bir farkındalık oluşturmak amacındayız. İftarların yanı sıra burs, kırtasiye, eğitim, barınma ve her türlü desteği çalışmalar yapılması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Bu gece ev sahibi yetimler, biz ise onların misafiriyiz”

Bu sene Kumanova’da düzenledikleri iftarla birlikte iki yetim iftarı gerçekleştirdiklerini kaydeden Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki, “Bu gece ev sahibi yetimler, biz ise onların misafiriyiz” dedi. Herkesin bir yetimi olması gerektiği çağrısında bulunan Baki, “Hepimizin bir yetimi olsun. En azından bir daha fazla olabiliyorsa daha fazla. Eğitiminden, barınmasına, temel ihtiyaçlarından sevgiye onunla ilgileneceğimiz bir yetimimiz omalı” ifadelerini kullandı.

Ensar Derneği Başkanı Süleyman Baki konuşmasında, iftar programına katkı sunan Halkbank Makedonya Genel Müdürü Bilal Sucubaşı ve yetimlere hediye çeki dağıtan Osmangazi Belediyesi’ne teşekkür etti.

İftar programında okunan aşrı şerifin ardından T.C. Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Murat Alkan yemek duasını yaptı.

İslam İşbirliği Teşkilatı 201 yılında aldığı karar ile her yıl Ramazan ayının 15. Günü “Dünya Yetimler Günü olarak idrak ediliyor.

 

 

Read Previous

Batı Trakya’da müftü atamasını eleştiren gazetecilere hapis

Read Next

Genç Kalemler Derneği iftar programı düzenledi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *