“Engelli Çocukların Gelişimi için Öğretmen Yetiştirme Programı” başarıyla gerçekleşti

TİKA, Üsküp’te bir başarılı projeye daha imza attı. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı , ilk defa, engelli çocukların gelişimi için uzmanların eğitimi kapsamında gerçekleştirilen proje ile Makedonya’daki engelli çocukların eğitimine yardımcı olacak. TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki, “Programımızın amacında 50 kişiye eğitim vermek öngürülürken, yoğun talep üzerine eğitimcilerin sayısı 100 civarına ulaştı” dedi.

Hüsamettin Gina / Aydın Davud

Engelli çocukların gelişimi için uzmanların eğitimi kapsamında gerçekleştirilen projede Makedonya genelinde faaliyet gösteren, devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarında gönüllü çalışan hocaların eğitimi için Türkiye’den “Beyazay” Derneği’nin çeşitli illerindeki şubelerinden gelen yönetici ve eğitimciler ile birlikte Üsküp’te beş gün süren, yaklaşık 40 saatlik bir eğitim programı gerçekleşti.

2

TİKA ve “Beyazay” Derneği tarafından organize edilen “Engelli Çocukların Gelişimi için Öğretmen Yetiştirme Programı” konulu eğitim semineri bugün sona erdi. Makedonya’dan toplam yüz eğitimci sertifikalarını alarak, Türkiye’li uzmanlardan kazandıkları tecrübeyi, buradaki engelli çocukların eğitiminde kullanacak.

Eğitim seminerine katılan İmage Plus Derneği Başkanı Zemriyet Bela Veseli, Makedonya’daki eğitimin ne kadar çok geride kaldığını gördüklerini belirterek, “Seminerde engelli çocuklara nasıl katkı vecereceğimiz konusunda önemli bilgiler kazandık” dedi.

İlk proje, talep çok

Bugünkü sertifika dağıtım töreninde açıklama yapan TİKA Üsküp Koordinatörü Teoman Tiryaki, eğitim, sağlık, tarım ve diğer kültür faaliyetlerine kadar birçok önemli alanda faaliyet ve proje yürüttüklerini belirterek “Ancak eğitimin bu alanında ilk defa böyle bir proje gerçekleştirdik” dedi.

Teoman Tiryaki, “Eğitimin 50 kişiye yönelik yapılmasını öngörüldü fakat yoğun talep üzerine sayı 100 civarına ulaştı. Çok ilgi gören bir proje olması hasebiyle bu projenin devamında da buradaki uzmanların Türkiye’de yerinde eğitim görmeleri için bir proje yapmayı düşünmekteyiz. TİKA olarak bu konuda Beyazay Derneği ile çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Önümüzdeki dönemde uzmanları Türkiye’ye göndereceğiz ve burada da kendilerinin eğitim almaya devam etmelerini planlıyoruz. Projenin bir diğer aşamasında da buradaki eğitim yerlerinin rehabilitasyonu için neler yapabilir, bu alanda çalışmalar yürüteceğiz.” şeklinde konuştu.

TİKA’nin yeni projesi otizm merkezi, çalışmalar başladı

Teoman Tiryaki, ayrıca otizm merkezinin açılması için gereken çalışmaların başlatıldığının da altını çizdi.

Geçtiğimiz dönem cumhurbaşkanlığından burada bir otizm merkezinin kurulması ile alakalı bir talep geldiğini vurgulayan Teoman Tiryaki, “Talep doğrultusunda burada Türkiye’den gelen uzmanlar bir otizm merkezinin kurulmasıyla ilgili ön çalışmaları da başlatmış durumdalar. Bu kapsamda önümüzdeki günlerde oluşacak rapora göre de burada bir otizm merkezinin kurulması için ne ihtiyaçlar var, bunların üzerine de gerekli çalışmalar başlatılacaktır” ifadelerini kullandı.

“Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımız son derece ihtimama ihtiyaç duymaktadırlar”

Sertifika dağıtım törenine katılan Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklara ayrı özel bir eğitim sağlamanın hepimizin vazifesi olduğunun altını çizdi.

1

Ömür Şölendil, “Bir kere bu çok önemli bir etkinlik. Burada bulunmaktan hem memnuniyet hem de onur duyuyorum. Türkiye ile Makedonya gibi dost demeyeceğim, kardeş ülkenin her alanda olduğu gibi işbirliğinin sadece bir örneğini teşkil etmektedir. Özellikle teknolojinin inanılmaz boyutlara ulaştığı günümüzde eğitmenlerin eğitimi ayrı bir önem taşımaktadır. Özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarımız son derece ihtimama ihtiyaç duymaktadırlar. Onlara ayrı özel bir eğitim sağlamak hepimizin vazifesidir. Bunu gerçekleştirmek üzere Türkiye’den gelen Beyazay Derneği temsilcilerine ve buradaki TİKA koordinatörlüğümüze şükranlarımı bir kez daha ifade etmek isterim. Bu son derece yararlı bir hizmettir, topluma kazandırmaktır, topluma entegre etmektir.” şeklinde konuştu.

3

Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez

Beyazay Derneği Kahramanmaraş Temsilcisi Osman Demirci, “Engelli Çocukların Gelişimi için Öğretmen Yetiştirme Programı’nın kapanış gününde sizlerle beraber olmaktan gurur duyuyorum. Hazreti Mevlana ‘Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla, ışığından bir şey kaybetmez’ demiştir. Bizler buraya geldik, bildiklerimizi sizlere aktarmaya çalıştık aynı zamanda sizden de çok şey öğrendik. Dolayısıyla biz herhangi bir şey kaybetmedik çok şey kazandık. Umarım ki sizler de bizlerden çok şey kazandınız” dedi.

Osman Demirci, ayrıca ilerideki süreçte burada eğitim alan arkadaşların bir kısmını eğitim sistemini görmeleri için Türkiye’deki okul ve kurumlara gitmelelerini sağlayacaklarını vurguladı.

 

Read Previous

Irkçılığa Karşı Anlamlı Mesaj

Read Next

Haftanın Karikatürü

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *