Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Sefik Dzaferovic (Şefik Caferoviç), Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik’in anayasa karşıtı eylemlerine karşı uluslararası toplumu göreve çağırdı.

TRT World’e konuşan Dzaferovic, “Dodik, hüküm giymiş savaş suçluları Karaciç ve Mladiç’in ideolojisini ve ‘Büyük Sırbistan’ fikrini takip ettiğini gizlemiyor. Kazanılmış reformların yok edilmesine ve Bosna Hersek’in bir bölümünün ülkeden ayrılmasına asla izin vermeyeceğiz. Dodik’in bizi götüreceği yolun savaşa çıkabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.  

Sırp lider Dodik’in tarihten ders almadığını savunan Dzaferovic, “Bosna Hersek devletine saldıran herkesin sonu Lahey ve tarihin çöplüğü olmuştur. Miloşeviç, Karaciç ve Mladiç’in sonu bu oldu. Dodik’in sonu da böyle olacak” dedi. 

Uluslararası toplumun tepkisizliğinin Dodik’i cesaretlendirdiğini söyleyen Dzaferovic, “Amerika Birleşik Devletleri, Bosna Hersek’in kendini kanıtlamış bir dostu ve Dayton Barış Anlaşması’nın yaratıcısıdır. Anlaşmanın öylece çiğnenmesine müsaade etmeyeceği kesindir” diye konuştu. 

Dzaferovic, Joe Biden’ın göreve gelişinin ardından ABD yönetiminde Bosna Hersek ve Batı Balkanlar’a özel ekipler oluşturulduğunu ve ABD’nin bölgedeki etkinliğinin kademeli olarak artacağını söyledi.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

ABD’den Kosova’ya 2.5 milyon dolarlık Kovid-19 yardımı

Sonraki Haber

Sırbistan’da Çinli çelik fabrikasına tepki: Kanser oranı dört kat arttı