ABD’nin Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAİD) aracılığıyla Kosova’ya Kovid-19 için 2,5 milyon dolarlık acil yardım yapacağını duyurdu. Bu yardım, Kovid-19 aşısının uygulanmasında kapsamlı destek sağlayacak, aşılanacak tüm uygun popülasyonlar için güvenli Kovid-19 aşılarının kabul edilebilirliğini ve kullanılabilirliğini teşvik etme çabalarına yardımcı olacak ve sağlık sistemini güçlendirecektir.

USAİD’in Kosova Misyon Müdürü  Zeinah Salah yaptığı açıklamada ”Bu yardım, Amerikan halkından Kosova halkına cömert bir bağıştır. Virüsü durduracak olan aşılar değil, onlarla yapılan aşıdır. Bu nedenle maskelerinizi takın, kollarınızı sıvayın ve hem kendinizin hem de sevdiklerinizin korunması için ne gerekiyorsa yapın. Birleşik Devletler, ortaklarımızla, yani sizinle birlikte bu sinsi virüsle savaşmaya kararlıdır.” Ifadelerini kullandı.

USAİD geçen yıl sağlık merkezlerine 249 hijyen kiti, Kosova’nın 38 belediyesinde aileler için 7 bin 750 hijyen seti ve anneler ile bebekler için 2 bin 400 hijyen seti dağıttı. USAID, eğitim-öğretim yılının başında 660 ilkokul ve liseye hijyen kiti bağışladı. Ayrıca ABD, solunum cihazı ekipmanı, 50 adet yeni solunum cihazı bağışladı.

ABD son 20 yılda Kosova’ya 10 milyon dolarlık sağlık yardımı yaptı.

Kaynak: Kosovaport

Önceki Haber

Avrupa Gençler Tekvando Şampiyonası Saraybosna’da düzenlenecek

Sonraki Haber

Dzaferovic: Dodik, Karaciç ve Mladiç gibi tarihin çöplüğüne gidecek