Dünyanın İlk Görsel Data Heykeli’ne Türk İmzası

“Dünyanın ilk görsel data heykeli” Virtual Depictions, Türk görsel medya sanatçısı Refik Anadol’un imzasıyla ABD’nin San Francisco şehrinde açıldı.

Sanatı teknolojiyle buluşturan mekana özgü medya düzenlemeleri ve ilginç projeleriyle adını dünyaya duyuran Türk görsel medya sanatçısı Refik Anadol’un son projesi ”Virtual Depictions” (Sanal Tasvirler), Silikon Vadisi’nin önde gelen şirketlerinden Google, Facebook ve Twitter’ın yöneticilerinin de katıldığı büyük bir törenle izlenime sunuldu.

San Francisco 350 Mission Street’te yer alan 15×30 metre büyüklüğündeki eserin açılışı San Francisco Belediye Başkanı Ed Lee tarafından yapıldı. Ed Lee, Anadol’dan ve eserinden övgü dolu sözlerle bahsetti.

“Duygusu, algısı, hafızası olan heykeller”

Sanatçının diğer projelerinden farklı olarak kalıcı eser niteliği taşıyan ”Virtual Depictions”, Anadol’un yorumuyla, daha değişken ve tekrarsız bir heykel hayaliyle ortaya çıktı.

Genç sanatçı Anadol, “Şehrin havasıyla birlikte değişebilen bir sanat eseri ortaya koymak istedim. Teknolojinin desteğiyle bir heykelin duygusu, algısı, hafızası olabileceğini, böyle bir eserin ortaya konulabileceğini deneyimlemek istedim ve bunu başardık” dedi.

Batı yakasının çözünürlüğü en yüksek mimari medya duvarı uygulaması olarak kabul edilen eseri için “medya mimarisi” tanımlaması yapan ve kalıcı bir eser yaratmanın mesleğe başladığı ilk günden bu yana hayali olduğunu belirten Refik Anadol, “Bu hayalim ‘Virtual Depictions: San Francisco’ projesiyle gerçeğe dönüştü. Bu eser üzerinde çalışırken hedefim medya sanatlarını itinayla mimariye adapte ederek görünmeyeni görünür hale getirmek ve 21. yüzyılın ‘yaşayan mimari alan’ tecrübesine farklı bir kapı açmaktı” ifadesini kullandı.

Görsel medya sanatında dünyanın önemli isimleri arasında gösterilen sanatçı Anadol, yakın zamanda Amerika CODAworx Sanat ve Diyazn Birliği tarafından ödüle layık görülmüştü.

Kaynak: AA

Read Previous

“Onsuz” 10 Yıl

Read Next

Beş Yıl İçinde Ekonomi % 11.7 Büyüdü, Kamu Borcu İki Kez Arttı!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *