“Dünya ve olağan durum ancak ve ancak eğitimle atlatılacaktır”

Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Şener Bilal ile üniversitenin geçmişi ve gelecek perspektifi ile ilgili gerçekleştirdiğimiz röportajı ilginize sunuyoruz. Kaliteli eğitim, başarılı ve genç bir akademik kadro sayesinde “Bölge’nin Markası” olduklarını kaydeden Bilal, “Dünya ve olağan durum ancak ve ancak eğitimle atlatılacaktır, Bu eğitimin en kalitelisini de biz Uluslararası Balkan Üniversitesi sizlere sunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Seyyid EMİN / TİMEBALKAN

Balkanların kalbi Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Türk kanaat önderleri, akademisyenler ve iş adamlarının girişimiyle 2006 yılında kurulan Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) 14 yıldır pek çok başarıya imza attı. Bu uzun süreçte üniversitenizin faaliyetlerini nasıl özetlersiniz?

Üniversitemiz Vakıf ve kar gütmeyen bir Üniversite olarak vücuda getirilmiştir. Üniversitemizin Vakıf felsefesinin merkezinde Kuzey Makedonya ve bölgede herkese eşit eğitim imkanlar sağlaması yatmaktadır. 2006 yılından itibaren Üsküp şehrinde faal olan Üniversitemiz her dönem çıtayı yukarıya çıkartarak başarılarına başarı katar olmuştur. 14 yıl içerisinde Balkanlara burs imkanları, kaliteli eğitim, başarılı ve genç bir akademik kadro sayesinde “Bölge’nin Markası” olmuştur. Sahip olduğumuzu kalite ve ciddi eğitimin yanına bölgede eşi benzeri olmayan Üniversite Kampüsümüz sayesinde Uluslararası Balkan Üniversitesi geleceğin anahtarın elinde tutan bir Başarılı Yüksek Eğitim Kurumu olmuştur.     

Bir üniversiteyi ayakta tutan en önemli öğelerin başında akademik kadro ve akademik çalışmalar gelmektedir. Bu iki konuda üniversitenizde yapılan çalışmalar hangi düzeyde?

Üniversitemizin Uluslararası bir hüviyete sahip olması bizleri çok kültürlü ve çok dinli bir eğitim kurumu haline getirmiştir. Kalitede yakaladığımız başarımızın büyük payı bu çok kültürülülük sayesinde olmaktadır. Uluslararası ve çok kültürlü olan Üniversitemizin doğal olarak İngilizce eğitim fırsatına istinaden Akademik kadromuzun da bu yönde olması doğal olacaktır. Hali hazırdaki Akademik kadromuzun Uluslararası ve çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Var olan Bölgesel imaj ve kalitemizi koruyabilmek için “en kaliteli akademik kadro” ile çalışmayı tercih ediyoruz ve Akademik Kadromuzda her daim kaliteli Hocaların olması için tüm maddi ve manevi imkanlarımızı kullanmaktayız. Akademik kadromuzun kalitesinin yanında bu kadronun değişik arenada akademik faaliyetlere de imza attığına şahit olmuşuzdur. Bu yıl her fakültenin kendi fakültesine endeksli Akademik Dergiler oluşturması ve faaliyete geçirmesi, sempozyumlar, seminerler, çalıştaylar, Ulusal ve Uluslarası arenadan tanınmış Akademisyenleri misafir etmemiz gibi faaliyetlerle bu yıl da akademik faaliyetlerimizde büyük bir artış olmuş ve öğrencilerimize sunma imkanına kavuşmuşuzdur.

Geçtiğimiz günlerde “EN İYİ ÖĞRENCİLER, EN İYİ ÜNİVERSİTEDE!” sloganı ile yeni burs programınızı açıkladınız. Hem bu burs programı ile hem de üniversitenize kabul ve kayıt işlemleri hakkında bilgi verir misiniz?

Her daim Üniversitemiz bölgenin en iyi öğrencilerine ulaşım ve onların Üniversitemizde eğitim görmeleri için değişik kolaylık, imkan ve burslar sayesinde bu hedefe ulaşmışızdır. Tabi bizler IBU Ailesi olarak yenilikçi, inovatif ve ciddi eğitim felsefemiz sayesinde her yıl Üniversitemizde yeni yeni değişikliklere gidilmektedir. Bu yıl yaşanan pandemi nedeniyle de Başarı Bursları konseptinde bir Burs proğramına karar kıldık. Bu proğram sayesinde Üniversitemizde eğitim görmek isteyen öğrencilerimiz tamamen uzaktan (online) başvurularını yaprak gereken evrak ve sertifikalarını sisteme yükleyip gönderdikten sonra kendi edindikleri lise başarıları sayesinde Üniversite Vakfımızın ve Rektörlüğün ortaklaşa oluşturdukları Burs Komisyonu üyelerinin değerlendirmesi sonucunda Başarı Burlarını ilan edeceğiz.

Bu seneki burslarımız tamamen Başarı endeksli olması sayesinde bölgenin en kaliteli öğrencilerinin Üniversitemizi seçmeleri için bir fırsat oluşturmaktadır. Yapılan başvurulara baktığımızda ise ilginin normalin üstünde olduğunu görmek bizleri ziyadesi ile memnun eder iken en başarılı öğrencilerin, en başarılı eğitim kurumunda eğitim görmesi güzel bir konsepti oluşturmaktadır.

Eğitim çalışmalarınızın yanı sıra her yıl sayısız kongre, sempozyum ve konferansa ev sahipliği yapıyorsunuz. Bunun yanında spor faaliyetleri, bahar festivalleri, kültürel programlar ve sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiriyorsunuz. Bu faaliyetleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

Üniversitemiz sosyal ve kültürel faaliyetlerde her daim bir liderliğe sahipti zaten malumunuz olduğu gibi. Bu faaliyetlerimizin büyük bir kısmını kendi Öğrencilerimizin aktif ve heyecanları sayesinde gerçekleştirmekteyiz. Her şey onlar tarafından tasarlanır ve gerçekleştirilir. Her fakültenin var olan kulüpleri ve aktif grupları sayesinde ister yardım ister ise sosyal ve kültür aktivitesi açısından baya doyurucu ve eğlendirici proğramlara ev sahipliği yapıyoruz. Bu seneki pandemi hasebi ile tüm planlamalarımız online ortama taşınıp faaliyetlerimizi gerçekleştirmiş  bulunuyoruz. Yani bu viral durum bizleri durdurmamış ve öğrencilerimizin faaliyetleri devam etmiştir.

İBU’yu ülkedeki diğer üniversitelerden ayıran özellikler nelerdir? Bir öğrenci eğitimi için üniversitenizi neden seçmeli?

  • Kaliteli Eğitim
  • Ciddi ve Objektif Eğitim
  • Kaliteli ve Uluslararası bir Akademik Kadro
  • Uluslarası Değişim Proğramları‘nın aktif kullanımı (Erasmus, Mevlana)
  • Yüzü aşkın Üniversite ile işbirliği gereği Misafir Öğrenci imkanı
  • YÖK Tanınırlık ve Denkliğine Sahip, Kuzey Makedonya‘da ÖSYM Tercih Kılavuzunda yer alan ilk ve tek üniversite
  • Modern bir kampüste eğitim imkanı
  • Sosyal ve kültürel alanda büyük organizasyonlarda yer alma imkanı
  • Değişik kamu ve özel kurum ve kuruluşlarda staj ve mezun sonrası iş edinebilme imkanı, gibi imkanlar sayesinde Uluslararası Balkan Üniversitesini diğer üniversiteden ayırtan özelliklerden birkaç tanesini sayabiliriz.

Kuzey Makedonya’nın yanı sıra Türkiye’den ve diğer bölge ülkelerinden çok sayıda öğrenciniz var. Bu milli ve kültürel çeşitliliğin ne tür yansımaları oluyor?

Çok kültürlülük günümüzün gerçeği olmasına rağmen bölgede bu konsepte en çok yatırım yapan eğitim kurumuyuz. Çok kültürlü konseptimiz sayesinede bölgeleri bir araya getirmek, sınırları kültürel, sosyal ve eğitim anlamında kaldırtmak, küreselleşmeyi en iyi şekilde takip ederek ortak bir potada erimeyi sağlamak gibi imkanlara neden olan factor çokkültürlü bir yapıdır. Bu tarz bir Üniversite yapısına sorunlarını hızlı ve sıkıntısız çözen bireyler ve küresel felsefeye vakıf olan genç nesiller yetiştirmemize büyük imkanlar tanımaktadır.

Son olarak TİMEBALKAN aracılığıyla okuyucularımıza neler söylemek istersiniz?

Öncelikle sağlıklı ve tük güvenlik protokollere sadık kalıp bu virüsü hep beraber atlatma inancına vurguda bulunmak isterim. Akabinde takipçilerinize, Hiç bir şey Eğitim görmenize engel değildir değerli öğrenci ve velilerimiz, Eğitim her yerde ve yaşta alınması gereken bir emirdir. O yüzden dünya ve olağan durum ancak ve ancak eğitimle atlatılacaktır, Bu eğitimin en kalitelisini de biz Uluslararası Balkan Üniversitesi sizlere sunmaktadır.

Read Previous

ABD, Kosova’da bölgesel kalkınmayı desteklemeye devam edecek

Read Next

Son 24 saatte 120 yeni vaka, 5 ölü