ABD, Kosova’da bölgesel kalkınmayı desteklemeye devam edecek

Kosova Bölgesel Kalkınma Bakanı Enis Kervan, ABD Priştine Büyükelçisi Philip S. Kosnett ile online platformda bir görüşme gerçekleştirdi.

Enis Kervan’ı bakanlık görevinden dolayı tebrik eden Kosnett, ABD’nin Kosova’nın çok yönlü kalkınmasına vermiş olduğu desteklerin devam edeceğini belirterek, bölgesel kalkınma çalışmaları konusunda Kosova’da faaliyet gösteren ABD’li kurumların Bölgesel Kalkınma Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapmaktan mutluluk duyacağını ifade etti. Kosnett Kosova’nın ekonomik kalkınmasında Bölgesel Kalkınma Bakanlığının önemli bir rol oynayacağına inandığını dile getirdi.

Görüşmede yer alan USAID Ekonomik Kalkınma Departmanı müdür yardımcısı Louay Samouie da Covid-19 pandemisinin yarattığı durumun aşılması için ihtiyaçların doğru bir şekilde tespit edilip, bu ihtiyaçlar doğrultusunda faaliyetler yürütülmesi gerekliliğine vurgu yaptı.

ABD’nin bugüne kadar birçok alanda sunmuş olduğu destekler için teşekkür eden Kervan, Kosova’daki bölgeler arasında sosyo-ekonomik gelişmenin dengelenmesi konusunda bakanlığın benimsemiş olduğu stratejinin günümüze uygun şekilde güncellenmesi ve uygulamaya konulması konusunda ABD’li kurumların desteklerinin önemli olduğunun altını çizdi. Pandemi sonucu ortaya çıkan yeni normalleşmeye ayak uydurulması konusunda gerekli önlemlerin alınması ve uygulanması yönünde, işletmelere yönelik bakanlığın desteklerinin devam edeceğine vurgu yapan bakan Kervan, Bakanlığın çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

Kosovaport.com

Read Previous

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Türkiye ile aracılara ve hakemlere ihtiyacımız yok

Read Next

“Dünya ve olağan durum ancak ve ancak eğitimle atlatılacaktır”