Dr. Özlem Kurt’un kitabı Divan Yayıncılık’tan çıktı

Kuzey Makedonyalı Yazar, Türkolog Dr. Özlem Kurt‘un “İlhami Emin – Hayatı, Eserleri ve Edebi Kişiliği” kitabı  Divan Yayıncılık tarafından yayınlandı.

Divan Yayıncılık’tan kitapla ilgili yapılan paylaşımda şu ifadelere yer verildi:

“Milleti millet yapan unsurların başında şüphesiz ki dil gelmektedir. Dil, bir milletin duygu ve düşünce dünyasını yansıtan, tarih ve kültür hafızasını oluşturan, koruyan ve gelecek nesillere aktaran zengin bir mirastır. Bu mirasa kıymet veren milletler, tarih sahnesinde kalıcı izler bırakabilmiş, insanlığa nice değer ve eserler kazandırabilmiştir.

Bu bağlamda asırlar boyunca Balkanlarda milletimizin ve dilimizin kader ağları ortak örülmüştür. Türkçe, Osmanlı’nın bu topraklardan çekilmesinden sonra zor şartlarda dahi mevcudiyetini sürdürmeyi başarmıştır. Ülkemizde Türkçenin eğitim, edebiyat, kültür ve sanat alanlarında var olabilmesi, yaşatılabilmesi adına yazar, şair, sanatçı, eğitimci ve aydınlarımız ciddi sınamalardan geçmiş, fakat mücadele alanını asla terk etmemişlerdir.

Bu yüzden, Türkçenin bu topraklardan çekilmemesi adına yazan, üreten ve eserler meydana getiren kıymetli büyüklerimizin aziz hatıralarını şükranla hatırlamayı ve edebiyatseverlere hatırlatmayı üzerimize vazife edinmeliyiz.

Edebiyatımızın farklı türlerinde milletimize kalıcı eserler miras bırakan ve örnek yaşantısıyla bizlere yol gösteren İlhami Emin’in hayatı, eserleri ve edebî kişiliğinin detaylıca ele alındığı bu akademik çalışmayı büyük bir özveriyle kaleme alan Yazar, Türkolog Dr. Özlem Kurt’u tebrik eder, başarılı çalışmalarının devamını dileriz.

Üstad İlhami Emin’in düşünce, eylem ve duygu dünyasını yakından müşahede etme fırsatı sunacak bu eserin özelde Makedonya Türk Edebiyatına ve genelde Türk Edebiyatına hayırlı olmasını dileriz.

Ayrıca, bu eserin yayımlanmasındaki katkılarından dolayı Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı’na teşekkürlerimizi sunarız.

Kutlu Türkçe davamıza ömürlerini adayan merhum üstadlarımızı bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyoruz.”

Read Previous

Arnavut İttifakı partisinde seçim öncesi kriz

Read Next

Yunanistan’da çiftçiler traktörleriyle eylem yaptı