Arnavut İttifakı partisinde seçim öncesi kriz

Kuzey Makedonya’da hükümet ortağı olan Arnavut İttifakı siyasi partisinde 8 Mayıs genel seçimleri öncesinde kriz yaşanıyor.

Arnavut İttifakı Genel Başkanı Arben Taravari, seçimlerde Besa Hareketi, Alternativa Partisi ve Demokrasi Hareketi partilerinin oluşturduğu muhalefet koalisyonu “Değişim için Avrupa Bağlantısı” (LEN) ile seçim öncesi koalisyonu yapacaklarını açıklarken partinin eski Başkanı Ziyadin Sela ve Adalet Bakanı da olan Genel Sekreter Krenar Loga ise bu kararın parti organlarında alınmadığını ve Arnavut İttifakı’nın seçimlere tek başına katılacağını belirtti.

Arnavut İttifakı Genel Başkanı Arben Taravari, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Arnavut İttifakı, kesin Değişimi gerçekleştirmek için Arnavut muhalefetine katılacak.” dedi.

Parti üyelerinin ve destekçilerinin istişareleri ve önerileri sonrasında halkın sesine kulak vermeyi seçtiğini kaydeden Taravari, “Vatandaş değişiklik istiyor! Halk, Kuzey Makedonya’daki Arnavutların refahı ve gelişmesinin önünde en büyük engel haline gelen yolsuzluk salgınından arınmış bir siyasi sistem arıyor. Arnavut İttifakı’nın başkanı olarak, parti Meclisini bu yolculukta beni desteklemeye, büyük ve uzun zamandır beklenen değişim olarak adlandırdığım bu süreci birlikte yönetmeye açıkça davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Adalet Bakanı ve parti Genel Sekreteri Krenar Loga ise parti kararının seçimlere tek başına katılmak olduğunun altını çizdi.

Loga konuyla ilgili yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Medyanın ilgisine ve genel ilgiye dayanarak Arnavut İttifakı’nın parti organlarında, Yönetim Konseyinde, Merkez Yönetim’de ve Merkez Meclis’te seçim öncesi koalisyonlara ilişkin tek bir talebi bile ele almadığını almadığını belirtmek isterim. OYBİRLİĞİYLE seçime tek başına gidilmesi yönünde verilen Merkez Yönetim kararı yürürlüktedir. Arnavut İttifakı Meclisi’ni, Merkez Yönetim’in oybirliğiyle aldığı öneriye destek vermeye çağırıyorum: ARNAVUT İTTİFAKI’nın 2024 MECLİS SEÇİMLERİNE TEK BAŞINA GİTMESİ!”

Read Previous

UÇK Komutanlığından Makedonya’nın İlk Arnavut Başbakanlığına Talat Xhaferi Kimdir?

Read Next

Dr. Özlem Kurt’un kitabı Divan Yayıncılık’tan çıktı