Dodik’ten ‘anlamsız ülke’ açıklaması

Bosna Hersek’teki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik, Bosna Hersek’in, Kosova’nın Avrupa Konseyi üyeliği konusunda çekimser kalmasının bile bu ülkenin ne kadar anlamsız olduğunun göstergesi olduğunu savundu. 

RTS’ye konuşan Dodik, Bosna Hersek’in asla başarı şansı olmayan yıkık bir ülke olduğunu belirterek, bu ülkeye güvenmediğini açıkladı.

Sırp Cumhuriyeti’nin barış ortamında bağımsız bir devlet haline geleceğini anımsatan Dodik, “Biz Sırbistan’la bir olmak istiyoruz, bu bizim milletimizin tarihi amaçlarından biri.” dedi.

Bosna Hersek’in, Kosova’nın bağımsızlığını tanımadığına dikkati çeken Dodik, “Bizim Priştine yönetimi ile hiçbir alakamız yok. Bu konuda Belgrad’ın görüşüne sadık kalacağımızı söylemiştik, Sırbistan’ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz, bu meseleler hakkındaki görüşümüz Sırbistan’ın görüşüyle aynı olacak.” diye konuştu.

Sırp lider, Müslümanların Sırbistan’ı bölmeye çalıştığını iddia ederek, “Kosova’nın bağımsızlığını tanımak onlara az gelir, onlar Sancak’ı ve diğer meseleleri düşünüyor.” ifadelerini kullandı.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Denis Becirovic’in ‘Büyük Sırbistan’ projesinin hala canlı olduğu yönündeki açıklamalarını da değerlendiren Dodik, “Büyük Sırbistan kimi rahatsız ediyor? Ben Sırbistan’ın büyük ve güçlü olmasını istiyorum. Sırpların Sırbistan’ın etrafında toplanmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

Bosna Hersek’in, yabancıların beceriksiz diplomatlarını eğitmek için kurdukları deneysel bir devlet olduğunu söyleyen Dodik, ülkenin bölünmesinin rasyonel bir karar olacağını ifade etti.

Dodik, “Bosna Hersek imkansız bir ülke. Tabii ki barışı korumak istiyoruz fakat içinde bulunduğumuz durumu kabullenmek istemiyoruz.” dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova Başbakan Yardımcısı Redzepi’den Bosna Hersek’e kimlikle seyahat konusunda açıklama

Read Next

Pendarovski: Ben anayasa değişikliklerinden yanayım, korkulacak bir şey değil