Dodik aleyhinde soruşturma açıldı

Bosna Hersek Devlet Savcılığı, Srebrenitsa soykırımını inkar eden Bosnalı Sırp siyasetçi Milorad Dodik aleyhinde soruşturma açtı.

Yasalar çerçevesinde soruşturma sonrasında yetkili savcı, Dodik aleyhinde bir iddianame hazırlanıp hazırlanmamasına karar verecek.

Dodik, eski Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko’nun soykırımın inkarını yasaklayan bir kanunu dayatma yoluyla kabul etmesinden bu yana birçok vesileyle Srebrenitsa soykırımını aleni bir şekilde inkar etti.

Dodik, son olarak 21 Şubat’ta Banka Luka’da düzelenen bir basın toplantısında Srebrenitsa soykırımını inkar ederek “Bunu, Sırp Cumhuriyeti’nde herkesin bildiğini” savundu.

Srebrenitsa’da ne oldu?

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin kontrolündeki bölgeye ulaşmasına izin veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın ardından kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Potoçari Anıt Mezarlığı’nda 6 bin 671 soykırım kurbanının mezarı bulunurken bu sayı, 11 Temmuz’da 6 bin 721’e yükselecek.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan, uluslararası inovasyon sıralamasında iki sıra yükseldi

Read Next

Yalovalı kadın girişimci kuru meyve üretiminde Sırbistan’a ihracata başladı