Bulgaristan, uluslararası inovasyon sıralamasında iki sıra yükseldi

Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakan Yardımcısı Yanko Topalov, “Diplomaside Yenilikler ve Sürdürülebilirlik” konulu seminerin katılımcılarına hitaben konuşmasında, “Bulgaristan, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) uluslararası inovasyon sıralamasında iki sıra yükseldi ve 2022 Küresel Rekabet Edebilirlik Endeksi’ne göre 132 ülke arasında 35. sırada yer aldı” dedi.

Bakan Yardımcısı Topalov, Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı’nın ülkemizde inovasyon ve sürdürülebilir kalkınmanın teşvik edilmesi, desteklenmesi ve koşullarının yaratılması konusundaki deneyimlerini paylaştı. Topalov, bilgi ve iletişim teknolojileri, mekatronik ve mikroelektronik, sağlıklı yaşam için endüstri, biyoekonomi ve biyoteknoloji, yaratıcılık ve rekreasyon alanında yeni teknolojiler, temiz yaratıcı teknolojiler ile döngüsel ve düşük karbonlu ekonomi olmak üzere Bulgaristan’ın gelişiminin hızlandırılmasına yönelik çabalarını yönlendirdiği beş tematik alanı sundu. Onlar, rekabet avantajı ve akıllı uzmanlaşma kapasitesine dayalı olarak Akıllı Uzmanlaşma İnovasyon Stratejisi’nde belirlenmiştir.  

Bakan Yardımcısı, “Bulgaristan’ın inovasyon potansiyelini geliştirmeye devam etmesi ve bunu işletmeler ve tüketiciler için gerçek avantajlar yaratan pazarlanabilir ürünlere dönüştürmesi, bilimsel ve teknik iş birliğini harekete geçirmesi ve bilimsel ve inovasyon alanını aktif olarak iş birliği yaptığı ülkelere ve dost ülkelere açması çok önemlidir” diye kaydetti. Örnek olarak Bulgaristan- Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ilişkilerinin canlanmasına işaret eden Topalov, “İkili ticaret hacminde büyüme eğilimi %25 veya toplam 143,1 milyon USD ile devam ediyor. 2022’nin ilk 10 ayı için Bulgaristan’ın yaptığı ihracat bu ticaret hacminin yaklaşık 2/3’ünü oluşturuyor, bunun önemli bir kısmı makine yapımı ürünleri, elektrikli cihazlar ve tıbbi sarf malzemeleridir” dedi.

Seminer, Sofya’daki Devlet Kütüphane Araştırmaları ve IT Teknolojisi Üniversitesi (UNİBİT), BAE Büyükelçiliği ve Bulgaristan- BAE Dostluk ve İş Birliği Konseyi tarafından düzenlendi. Açılışa BAE’nin Bulgaristan Büyükelçisi Sultan Alawaymi, Bulgaristan- BAE Dostluk ve İş Birliği Konseyi Başkanı Prof. Dr. Stoyan Dençev, Bulgaristan Diplomasi Enstitüsü Müdürü Tanya Mihaylova, Bulgaristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Danışmanı Dilyana Slavova ve davetliler katıldılar.

Kaynak: Kircaalihaber

Read Previous

Anadolu Efes, THY Avrupa Ligi’nde yarın Kızılyıldız’a konuk olacak

Read Next

Dodik aleyhinde soruşturma açıldı