Djukanovic: Seçimi kazanacağımdan eminim

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, 19 Mart’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağından emin olduğunu açıkladı.

Ülkenin güneydoğusundaki Gusinje’yi ziyaret eden Djukanovic, cumhurbaşkanlığına kazanmak için değil, ülkede 5 yıl boyunca atılması gereken adımları atabilmek için aday olduğunu ifade etti.

Djukanovic, rakiplerine, “Seçimi kazanacağımdan eminim. Önceki seçimlerde beni nasıl mağlup etmeyi başardıysanız, bu seçimlerde de aynı şekilde başaracaksınız.” dedi.

Zdravko Krivokapic ile Dritan Abazovic başkanlığındaki hükümetlerin çalışmalarını eleştiren Djukanovic, söz konusu kişilerin, Karadağ’a karşı kötü niyetli olduklarını savundu.

Karadağ’ın içinde bulunduğu sorunlardan kurtarılması gerektiğine dikkati çeken Djukanovic, “İstikrarın yeniden sağlanması, Karadağ’ın AB’ye yaklaşmasını sağlayacak ekonomi ve demokrasi reformlarının gerçekleştirilmesi için gerekli şartlar yerine getirilmeli.” diye konuştu.

Genel başkanı olduğu Demokratik Sosyalist Parti’nin (DPS) üç önceliği olduğunu anımsatan Djukanovic,”İlki, Balkanlar’da sınır değişikliği talep eden milliyetçiliğe karşı, farklı din ve milletler arasındaki iyi ilişkilerin korunması. İkincisi, yatırımcıların Karadağ’ın gelişimini desteklemelerine katkı sağlayacak ekonomik gelişim ve ciddi siyasi adımların atılması. Üçüncüsü ise Karadağ’ın AB üyeliği.” ifadelerini kullandı.

Djukanovic, ülkenin, bir sonraki cumhurbaşkanlığı döneminde, AB üyesi olacağından emin olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan, Birleşik Reform Eylemi (URA) Halk Hareketi’nin başında bulunan Abazovic ise Djukanovic’in adaylığını desteklemeyeceklerini zira kendisinin Avrupa değerlerini temsil etmediğini söyledi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bosna Hersekli kadınlar, depremzede hemcinslerine dayanışma mesajı gönderdi

Read Next

Filistin: Depremin etkilerine karşı göğüs germek için Türkiye ile el eleyiz