Djukanovic: Hırvatistan ile sınır anlaşmazlığını medeni bir şekilde çözeceğiz

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, geçen hafta İtalyan-Rus konsorsiyumu ENI-Novatek’in Adriyatik’te petrol bulduğunu doğrulamasının ardından Hırvatistan ile Karadağ arasında deniz sınırları konusunda problem yaşamayacaklarını açıkladı. 

Hırvatistan basınına konuşan Djukanovic, “Aralık 2002’den itibaren geçici sınır rejimine ilişkin bir protokolümüz var ve o zamandan beri devletlerimiz arasında ne karada ne de denizde herhangi bir anlaşmazlık olmamasından memnunuz“ dedi.

Djukanovic, “İkinci alt soru ise petrol ve gaz arama konusudur. Su altında hidrokarbon arama imtiyazlarının verilmesi için uluslararası ihaleyi açıkladığımız sırada hükümete önderlik ettim ve çalışma ortağına vermemiz gereken imtiyazların ihitlaflı bölgeye hiç dokunmamasına özellikle dikkat ettik. Bu arada deniz tabanının o kısmında petrol bulunursa iki ülke arasındaki sınır meselesini karmaşıklaştırılacağını düşünüyorduk, çünkü o zaman bu sadece iki ülkenin çıkarları değil, aynı zamanda petrol şirketlerinin çıkarlarını da ilgilendiriyor ve bu çok daha karmaşık. O tartışmalı bölgeye daha gitmedik. Şu anda, tartışmalı bölgeyle temasta bulunmayan alanlarda hidrokarbonların araştırılıyor. Şimdilik, petrol veya gazın bulunduğuna dair hala bir onay yok. Söz konusu olan şey, 6000 metreyi aşan çok derin bir kuyu. Bu bulguların bize neler katacağını, bu kuyunun bize neler kazandırabileceğini göreceğiz ve gelecek için ticari ve karlı olup olmayacağını göreceğiz“ dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova heyeti, Ankara Ticaret Odası’nı ziyaret etti

Read Next

AB’nin Bosna Hersek’teki krizi çözme “çabaları” ülkede yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi