Dışişleri Bakanlığı, Makedonya-Bulgaristan maçındaki nefret söylemini kınadı

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı, dün akşam oynanan Makedonya-Bulgaristan maçında tribünlerden yapılan tezahüratlardaki nefret söylemini kınadı.

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı, dün akşam UEFA Uluslar Ligi kapsamında oynanan Makedonya-Bulgaristan maçında tribünlerden yapılan tezahüratlardaki nefret söylemini kınadı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, dün Kuzey Makedonya ve Bulgaristan arasında oynanan futbol maçı sırasında gözlemlenen nefret söylemi ifadesini kınadıkları ifade edildi.

Açıklamada, “Spor etkinlikleri, sportmenlik ruhu içinde adil muamele, karşılıklı saygı ve rekabet ilkelerinin en yüksek ifadesini temsil eder. Bu olayların nefreti ve hoşgörüsüzlüğü yaymak için kötüye kullanılması, onların temel düşüncesinin esas zıddıdır.” denildi.

Açıklamanın devamında, “Gelecekte, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan, NATO’daki müttefik ülkeler, Avrupa Birliği’nin gelecekteki ortakları ve her şeyden önce iyi komşular olarak karşılıklı ilişkileri geliştirmek için aktif olarak çalışmaya devam edecekler.” ifadelerine yer verildi.

Bulgaristan, tarihi anlaşmazlıklar nedeniyle Kuzey Makedonya’nın AB üyelik müzakerelerinin başlamasını 2 yıl veto etmiş daha sonra AB baskısıyla ön şartlı bir anlaşmaya varılmıştı.

Read Previous

Türkiye, Doğu Ege adalarındaki faaliyetler için Yunanistan ve ABD’yi protesto etti

Read Next

İktidar partilerinden “meclis çoğunluğu istikrarlı” açıklaması