Direniş liderliğinden cumhurbaşkanlığına: Haşim Taçi

Kosova’nın yeni cumhurbaşkanı Haşim Taçi, ülkesinin 1990’lı yılların sonunda verdiği bağımsızlık mücadelesinde Arnavut direniş hareketi olarak kurulan Kosova Kurtuluş Ordusu’nun (UÇK) siyasi liderlerinden biri olarak çıktığı yolda, devletin zirvesine kadar yükseldi.

Başkent Priştine’deki İskenderbey Meydanı’nda dün düzenlenen törenle cumhurbaşkanlığı görevini Atifete Jahjaga’dan devralan Taçi, bugüne kadar Kosova’ya başbakan, başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı olarak da hizmet etti.

Kosova’nın yeni cumhurbaşkanı Taçi ise bağımsızlık mücadelesinin başından beri sadece Kosova’nın değil, dünya kamuoyunun da yakından tanıdığı bir isim.

Kosova’nın yakın tarihinde üstlendiği kilit roller nedeniyle halkın büyük çoğunluğu tarafından “lider” olarak görülen Taçi, Kosova’daki savaşın ardından UÇK’nın uzantısı olarak kurulan Kosova Demokratik Partisinin 17 yıl boyunca genel başkanlığını üstlendi.

2008-2014 yıllarında başbakan olarak görev yapan Taçi, 2014’teki genel seçimin ardından kurulan koalisyon hükümetinde ise Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

Kaynak: AA

Read Previous

İsrail Mescid-i Aksa hatibini gözaltına aldı

Read Next

Bölgede Makedonya’nın ekonomisi en çok büyüdü, ancak yatırım eksikliği var

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *