Bölgede Makedonya’nın ekonomisi en çok büyüdü, ancak yatırım eksikliği var

Dünya Bankası, “Küresel Ekonomik Beklentiler” bültenine göre Makedonya’nın Gayri Safi Millî Hasıla bu yılda 3.7 oranında büyüyeceğini, gelecek yıl ise büyüme oranının yüzde 4’e ulaşacağını öngörüyor.

Dünya Bankası Güneydoğu Avrupa ülkelerine ilişkin hazırladığı yarı yıllık raporunda, Makedonya’nın geçen yıl ekonomisinin yüzde 3.7 oranında büyüyerek, bölgede en yüksek büyüme orana ulaştığı ifade ediliyor.

Makedonya’nın ekonomideki büyümesine en çok kamu sektörü ve ekonomik serbest bölgelerdeki yabancı şirketlerin ihracatı katkıda bulunduğu belirtilen raporda büyümeye ayrıca iş yerlerinin açılması da önemli yer aldığı vurgulanıyor.

Dünya Bankası bölgesel müdürü Helen Goldstein, “Makedonya reformları uyguladı, dolayısıyla yapılan yatırımların ekonominin büyümesine katkıda bulunacağı belirgin oldu. Ancak şimdi, siyasi belirsizlik nedeniyle ekonomiyi kamu tüketimi yükseltmektedir” dedi.

Dünya Bankası raporuna göre siyasi krizin yanı sıra mülteci krizi de Makedonya ekonomisi için önemli bir risk oluşturmaktadır.

Read Previous

Direniş liderliğinden cumhurbaşkanlığına: Haşim Taçi

Read Next

Bosnalı polisler Türkiye’de edindikleri tecrübeleri ülkelerine taşıyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *