Dini törenlerin Bulgarca olmasını öngören yasa tasarısı Meclis’e sunuldu

Bulgaristan’daki üç partili koalisyon hükümetine dışarıdan kilit destek veren ırkçı ve aşırı milliyetçi Vatansever Cephe (PF) Koalisyonunca, ülkedeki tüm dini törenlerin Bulgarca yapılmasını öngören yasa tasarısının Meclis’e sunulduğu bildirildi.

PF Koalisyonu Eş Başkanlarından Krasimir Karakaçanov, ülkedeki dini ritüellerin Bulgarca olmasının öngörüldüğü yasa tasarısında, dini kurum ve sivil toplum kuruluşların yabancı bankalarda sahip oldukları hesapların devlete bildirilmesi maddesinin de yer aldığını belirtti.

Yasa taslağının gerekçelerine değinen Karakaçanov, “Bulgaristan’daki resmi hüviyete sahip dinleri, dış finansmandan ve komşu ülkelerin etkisinden kurtarmak istiyoruz.” diye konuştu. Karakaçanov, yasa taslağında tüm dini cemiyetlere, sahip oldukları belge ve evrakı Bulgarcaya uyarlayarak yeniden düzenlenmeleri için bir yıl süre tanındığını ifade etti.

Ülkenin 240 üyelik parlamentosunda 17 üyelik grubun oyları ile Bulgaristan Hükümeti’ni oluşturan üç partili koalisyona dışarıdan kilit destek veren PF, geçmişte de tepki uyandıran bir takım yasa taslakları sunmuştu.

Bu yıl içerisinde yine PF milletvekilleri tarafından parlamentoya getirilen, “hangi amaçla olursa olsun, insanların yüzünü kapatan aksesuarların yasaklanması” ve “aşırı dinci propaganda yapanların hapis ve para cezasına çarptırılması” yasa tasarıları ilk oylamada kabul edilmişti. Ancak, ilgili yasaların kesinleşip yürürlüğe girmesi için ikinci bir oylamanın yapılması bekleniyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Read Previous

Ana muhalafet tekrar meclise dönüyor

Read Next

Darbe girişimi Türkiye’ye ilgiyi azaltmadı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *