Kuzey Makedonya Devlet İstatistik Kurumu (DİK) tarafından yapılan açıklamada, nüfus sayımının gerçekleştirildiği web sitelerinin son günlerde saldırıların hedefi olduğu belirtildi.

Devlet İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, nüfus sayımının yoğun olduğu önceki günlerde zaman zaman ortaya çıkan küçük teknik zorlukların aşılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği ifade edildi.

Sahadaki sayım çalışmalarının, teknik uyumlaştırmanın en kısa sürede tamamlanması için kesintisiz fakat düşük teempoda yürütüldüğü kaydedilen açıklamada, “Bunun yerine süreç eskisi gibi aynı yoğunlukta devam etmelidir. Yavaşlamanın nedeni, nüfus sayımı uygulamasının yavaşlamasına neden olan engelleri onarmak için sayım hızının dikte edildiği ve ayarlandığı nüfus sayımı uygulaması için yazılımda gerçekleştirilen teknik müdahalelerdir.” denildi.

Sayım faaliyetleri için teknik destek ekibinin sorunun üstesinden gelmek için hızla çalıştığı ifade edilen açıklamada, ciddi ilerleme kaydedildiği, bunun da tüm sayım görevlilerinin işlerini en kısa sürede sorunsuz bir şekilde yapabilecekleri anlamına geldiği belirtildi.

Son günlerde Devlet İstatistik Kurumu’nun web sitelerinin sürekli saldırı altında olduğunu ve bu nedenle bazı durumlarda kamuoyuna bilgi verildiği belirtilen açıklamada, “Web siteleri en yüksek güvenlik düzeyine sahiptir ve veriler en yüksek bilişim teknolojileri ​​standartlarına göre çeşitli düzeylerde korunmaktadır.” denildi.

Açıklamada, “Halkı, ileri teknolojilerin kullanıldığı toplu operasyonlar söz konusu olduğunda yaygın olan bu teknik sorunları anlamaya çağırıyor ve sayım sürecinin planlanan ve beklenenler dahilinde olduğunu ve 30 Eylül’e kadar tam, başarılı ve son derece profesyonel bir şekilde tamamlanacağını yineliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

Türkiye ve Balkan gençlerinin eserleri “Yunus bize ne söyler” sergisinde

Sonraki Haber

Kalkandelen Hastanesi Müdürü Besimi istifa etti