Devlet Seçim Komisyonu Başkanı Daştevski, seçim süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu

Devlet Seçim Komisyonu (DSK) Başkanı Aleksandar Daştevski, MIA’ya verdiği röportajda, yaklaşan cumhurbaşkanlığı (24 Nisan) ve parlamento seçimlerinin (8 Mayıs) başarıyla gerçekleştirileceğini ve demokratik bir atmosferde yapılmasını beklediğini söyledi.

Devlet Seçim Komisyonu Başkanı Aleksandar Daştevski, DSK’nın uzun süredir seçimlere hazırlandığını söyledi.

Bu seçimlerin ikili olduğundan daha zor olacağını kaydeden Daştevski, Seçmen Listesini güncellemek için sürekli çalıştıklarını ve bir kez daha vatandaşları kendilerinin veya sevdiklerinin verilerini kontrol etmeye ve değişiklikleri bildirme çağrısında bulundu.

Devlet Seçim Komisyonu’nun yaklaşık 1 yıl önce cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin hazırlıklarına başladığını ifade eden Daştevski, “Bunları birkaç ay önce başlattık, neredeyse bir yıl önce bile değil, çünkü bazı çerçeve alımları daha zor ve birkaç şirketle yani anonim şirketlerle iletişime geçmek gerekiyor, bu yüzden üzerinde çalışıyoruz ve sonuca yaklaşıyoruz. Bunu yapmak zorundayız çünkü bizim için seçimler seçim günü değil, hazırlıklarla çok daha erken başlıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kendisine göre Komisyon üyelerinden birinin eksik olması, seçim hazırlıklarını etkilemez ancak “Ancak bir üye seçip Komisyon çalışmalarına girse güzel olurdu.” dedi.

Daştevski, DSK’nın bu yapısının oldukça deneyimli ve hazırlıklı olduğunu ve seçimleri organize edip yönetebileceğini belirtiyor.

Read Previous

“Batı Balkan ülkelerinin AB’ye entegrasyonunun hızlandırılmasının güvenliğe olumlu etkisi olacak”

Read Next

Kosova Başbakanı Kurti, Hırvatistan Başbakanı Plenkovic ile görüştü