“Batı Balkan ülkelerinin AB’ye entegrasyonunun hızlandırılmasının güvenliğe olumlu etkisi olacak”

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Davos’ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’na katıldı.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Davos’ta düzenlenen 54. Dünya Ekonomik Forumu Yıllık Toplantısı kapsamında dün akşam düzenlenen “Batı Balkanlar için Diplomatik Diyalog” oturumunda konuştu.

Tartışmanın odak noktası, Avrupa Birliği’nin Batı Balkan ülkeleriyle daha geniş jeopolitik ve güvenlik bağlamında genişleme beklentileri, reformları uygulamaya hazır olmaları gerektiğini söyleyen Pendarovski, “Avrupa seçimlerinden beklentiler, ekonomik entegrasyonun iyileştirilmesiydi.” dedi.

Batı Balkan ülkelerinin entegrasyonunun hızlandırılması ihtiyacını yeniden doğrulayan Pendarovski, güvenliği, genel siyasi süreçleri ve reform gündeminin yanı sıra bölgedeki Avrupa iyimserliğini de olumlu yönde etkileyeceğini belirtti.

Avrupa Birliği’ne üyelik beklentisi sadece ekonomiyi güçlendirmek, ticareti teşvik etmek ve yaşam standartlarını iyileştirmek için gerekli olmadığını kaydeden Pendarovski, aynı zamanda demokratik kalkınmaya ve kurumların güçlendirilmesine katkıda bulunacak AB kurumlarında siyasi entegrasyonu da gerektirdiğini ifade etti.

Pendarovski, çoklu kriz zamanlarında Batı Balkanlar’ın istikrarı için bölgede daha fazla Avrupa varlığına sahip olmanın önemli olduğunu vurguladı.

Read Previous

Türkiye, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’dan ithal edilen bazı ürünlere önlem uygulayacak

Read Next

Devlet Seçim Komisyonu Başkanı Daştevski, seçim süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu