Cumhurbaşkanı Pendarovski protesto olaylarıyla ilgili açıklama yaptı

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, ülkenin Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakerelerine başlamasına olanak sağlayacak ve Bulgaristan’ın vetosunu kaldıracak teklife karşı birkaç gündür devam eden protestolarda çıkan olaylarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, siyasi amaçlarla şiddet kullanmanın ve şiddeti teşvik etmenin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Dün Üsküp’te yaşanan olayın tekrarlanmaması gerektiğini çünkü tüm vatandaşların huzur ve güvenliğinden daha önemli bir şey olmadığını kaydeden Pendarovski, “Bugünlerde Kuzey Makedonya’da gerçekleşen protestoların tüm organizatörlerini sorumluluk almaya ve demokratik haklarını onurlu ve şiddet içermeyen bir şekilde kullanmaya devam etmeye çağırıyorum. Aynı zamanda, güvenlik makamlarına üye olmayan sivillerin ve ülke vatandaşlarının ateşli silah taşımasını ve kullanmasını şiddetle kınıyorum.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, “Polis, büyük çatışmaları önleyen zamanında bir tepki verdi. Dün olaya karışan herkesin en kısa sürede tutuklanmasını ve gerekli yaptırımın yapılmasını bekliyorum.” diye konuştu.

Read Previous

AK, Bulgaristan ile yeni program dönemi için 11 milyar avroluk hibe anlaşmasını onayladı

Read Next

Türkiye, son dönemdeki dış politika hamleleriyle ‘diplomasinin merkezi’ oldu