AK, Bulgaristan ile yeni program dönemi için 11 milyar avroluk hibe anlaşmasını onayladı

Avrupa Komisyonu (AK), 2021-2027 yeni program dönemi için AB hibe fonlarının kullanımı için Bulgaristan tarafından önerilen çerçeve taslağına yeşil ışık yaktı. Ortaklık anlaşması, tüm operasyonel programlar için ana çerçeve anlaşmaları içeriyor, öngörülen yatırım tutarı ise 11 milyar avrodur. Belgenin onaylanması, yeni operasyonel programların onaylanmasının ve yılın ikinci yarısında bunlardan bazılarının uygulanmasının olası başlangıcının önünü açacak.

Ortaklık anlaşması, geçici kabine ve yeni hükümetin kurulması ile ilgili zorluklar nedeniyle ertelenen bir başka stratejik belgedir. Taslak belge, daha geçen yıl hazırdı ve Adil Geçiş Fonu’nun yatırımı ve bu fondan para alabilecek uygun bölgeler gibi bazı sorunlu konular kalmıştı. Hükümet belgede yapılan son revizyonları nisan ayının sonunda onayladı ve şimdi Avrupa Komisyonu’ndan olumlu bir değerlendirme geliyor.

Ortaklık anlaşması, Bulgaristan’ın Avrupa Bölgesel Kalkınma Fonu, Avrupa Sosyal Fonu +, Uyum Fonu, Adil Geçiş Fonu ve Avrupa Denizcilik, Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Fonu olmak üzere toplam 5 AB  fonundan sağlanacak hibe fon kaynaklarını yatırım yapma niyetlerini kapsıyor. Bu fonlardan sağlanan para ile toplam şu 10 ulusal operasyonel program uygulanacak: Rekabet Edebilirlik ve Yenilikçilik, Akıllı Uzmanlaşma İçin Bilimsel Araştırmalar ve Dijitalleştirme, Teknik Destek, Çevre, Ulaşım Bağlantısı, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi, Eğitim, Gıdalar; Bölgesel Kalkınma ve Denizcilik İşleri. Haziran ayı sonunda Eğitim Programı ve haziran başında İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Programı gibi bazı programların nihai versiyonu onaylandı, ancak diğerleri hala gecikmektedir. Programların AK tarafından da onaylanması, uygulamaya başlama fırsatı verecek. Hem Toparlanma Planı hem de ortaklık anlaşmasındaki gecikme nedeniyle 2022 yeni dönem fon kaynakları açısından çok zayıf bir yıl olarak şekilleniyor ve şu anda yalnızca eski program dönemine ilişkin programlar kapsamında projeler uygulanıyor.

Bulgaristan’ın Toparlanma Planı kapsamında beklediği 12 milyar levalık yardım, operasyonel programlar kapsamındaki öngörülen finansmanın dışındadır.

Kırcaalihaber

Read Previous

Hırvatistan’da Maliye Bakanı Zdravko Maric istifa etti

Read Next

Cumhurbaşkanı Pendarovski protesto olaylarıyla ilgili açıklama yaptı