Cumhurbaşkanı Pendarovski, 21 Aralık Türkçe Bayramı’nı kutladı

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü’nü kutladı.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü kutlamaları vesilesiyle Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ndeki Türk toplumuna tebrik mesajı gönderdi.

Cumhurbaşkanı Pendarovski, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“21 Aralık Türkçe Eğitim Gününüzü en içten dileklerimle kutlar, sağlık, mutluluk ve esenlikler dilerim.

Bu gün, özgür Makedon devletinin başlangıcı ve çoğunluk olmayan topluluklar için özgür bir ulusal yaşam hakkını garanti eden vatandaşların temel haklarına ilişkin ASNOM Deklarasyonu ile bağlantılıdır. Bu beyannamenin ilk meyvelerinden biri, Türkçe de dahil olmak üzere birçok topluluk için anadil öğretimi oldu. O zamandan bugüne Türkçe dil eğitimi, Türk kimliğinin, kültürünün ve geleneğinin korunmasına ve Makedonya’nın çok etnikli, çok dilli ve çok dinli toplumunda bir arada yaşamanın beslenmesine katkıda bulundu.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin sadık vatandaşları olarak, Türk toplumu mensupları aynı zamanda dost Türkiye Cumhuriyeti ile iş birliği için bir köprüdür.

Ülke ve toplum olarak karşı karşıya olduğumuz tüm zorlukların üstesinden ancak birlik olarak gelebiliriz. Türk toplumu üyelerinin, herkes için istikrarlı, adil ve müreffeh bir devletin inşasına önemli katkılarını yapmaya devam edeceğine inanıyorum.”

Read Previous

Türkiye Maarif Vakfı Okullarının Üsküp’teki kampüsü açıldı

Read Next

Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Azis, 69 daireli sosyal konutu resmen hizmete açtı