Cumhurbaşkanı Erdoğan Nobel ödüllü Sancar’ı kabul etti

Nobel Kimya ödülünü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştükten sonra A Haber’in canlı yayınına katıldı.

Sancar, Nobel Ödülü’nü Anıtkabir’e konulması için Genelkurmay’a teslim ettiğini açıkladı, “Memleketime çok minnettarım” dedi

İşte Sancar’ın açıklamalarından satırbaşları;

– Cumhurbaşkanı, Türk bilim adamının Nobel aldığına çok sevinmiş. Sıcağı sıcağına kutlamak istiyorum dedi. Çok memnun oldum. Eğitim konusunu konuşmak istedi. 1 saat eğitim konusunu konuştuk Erdoğan’la. Türkiye’deki eğitimle ilgili pek bilgim yoktu. Ben buradayken Doğu’daki kızların yüzde 90’ı okula gitmezdi şimdi yüzde 95’i okula gidiyor. Önemli aşamalar olmuş.

– İlgiyi pozitif yorumluyorum. Türk milleti bilime bilim insanına önem veriyor. Bu harika bir şey. Mardin’in Savur’undan gelen bir çocuk Nobel alırsa İzmir’den gelenler de bilim yapar. 80 milyonluk memleketiz. Bizden daha ufaklar Japonya mesela bilmem kaç tane bilim ödülü var. Bu bizdeki ilk bilim ödülüdür. Bunun birçok sebebi var. O nedenle üzüldüm. Gördüğüm bu kadar sevgi beni sevindirdi ama memleketim adına üzüldüm.

– Yurt dışından Nobel alacak çok Türk araştırmacı var. Genetik ve biyoloji alanında çok başarılı insanlar.

– Ben milliyetçi insanım. Memleketim adına sevindim.

– Sigara içmezseniz kanserin yüzde 50’si yok olur. Kanseri önlemek çok kolay. Bana gerek kalmaz. Sigaradan olmayan kanserler de DNA tahribinden kaynaklanıyor. Onları önleme yöntemi gerçekleşiyor.

– Mayıs ayında önemli araştırma yayınladık. Bir yöntem geliştirdik. İnsan genomunun DNA onarım haritasını çıkarabiliyoruz. O yöntemi kullanarak kanser hücreleri nasıl oluyor, daha iyi tedavi yöntemi gerçekleştiriyoruz kansere.

– Cumhurbaşkanı programlarda ‘lütfen tekrar edin’ dedi. O nedenle tekrar ediyorum sigara içmeyin.

– Genelkurmay Başkanına Nobel madalyasını ve sertifikayı teslim ettim. Genelkurmay Başkanlığında saklanacak. 19 Mayıs’ta Anıtkabir’e koyacağız. Bu Atatürk’ün ve cumhuriyetin madalyasıdır.

– Cumhuriyet bir mucizedir. Okullar yarattı, bize özgüven verdi. Bana öyle eğitim verdiler ki ABD’lilerden daha iyi eğitim verdi. Bana memleketim Savur olsun Kars olsun büyüdüğüm yerlerde çok güzel eğitim verdi. Ben memleketime çok minnettarım.

– 19 Mayıs’ta Mardin’i ziyaret etmeye çalışacağım. Anadolu’da 1000 yıllık tarihimiz var. Osmanlı’yla gurur duyarım. Kravatım Osmanlı yakamda da Türkiye Cumhuriyeti rozeti var var.

– Türkiye’ye dönmem mümkün değil. 69 yaşındayım. Türkiye’de ekip kurup yüksek seviyede araştırma yapmak 10 yıl alır. 79 yaşında zor olur. Türkiye’ye borcumu böylece ödemeye çalışacağım.

Kaynak: Stargazetesi

Read Previous

Mile Yanakievski Katılmadı, Komisyonda Hararetli Tartışmalar Yaşandı

Read Next

Shilegov : “Zaev Soruşturma Komisyonu önünde ifade verecek”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *