Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve eski cumhurbaşkanları Branko Crvenkovski ile Gyorge İvanov, Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisi (MANU) tarafından düzenlenen toplantıda konuştu.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) eski genel başkanı ve Başbakan ile Cumhurbaşkanlığı görevlerinde bulunan Branko Crvenkovski, ülkedeki mevcut duruma yönelik bir dizi eleştiride bulundu.

Komşu ülkeler Yunanistan ve Bulgaristan ile imzalanan anlaşmaları eleştiren Crvenkovksi, ülkedeki yolsuzluk, bölünme ve yüksek borç gibi sorunlarla mücadele edecek ulusal bir platformun başlatılmasını talep etti.

Crvenkovski, “Belki de Brüksel’den biri bize hukukun herkese eşit uygulanması gerektiğini, yargının bağımsız, medyanın özgür olması gerektiğini, yolsuzluğun bir bela olduğunu, üstesinden gelmezsek bizi yok edeceğini söylemesi gerekiyor. Makedonya’nın etrafında geniş bir toplumsal uzlaşmaya varılacağı ve herkes için zorunlu olacağı bir ulusal platforma acilen ihtiyacı var. Kilit şeyler düzene girene kadar kimin iktidarda kimin muhalefette olacağı önemli değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Toplantıya bir video ile katılan eski cumhurbaşkanlarından Gyorge İvanov da Bulgaristan ile yürütülen müzakerelerin şeklini yanlış bulduğunu belirtti.

İvanov, “Makedonya hükümeti Bulgaristan ile yapılan anlaşma ile sadece Bulgar tarafını tatmin edecek bir sorunu çözmek istiyor. Makedonya’nın karşılığında aldığı şey, yalnızca kendi tarihinden vazgeçme ve yoksun bırakma yoluyla aşağılanmadır, onsuz (tarihsiz) gelecek için hiçbir pusulamız yoktur.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ise Yunanistan ve Bulgaristan ile imzalanan anlaşmaların ülkenin ilerlemesi için önemli olduğunu fakat Sofya’nın kimlik taleplerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Pendarovski, “Bulgaristan ile 2017’de yapılan anlaşma, dış yardım olmadan elde edilen yakınlaşmanın bir örneğidir, komünizm sonrasında bile hiçbir taraf arasında ayrımcılık yapmayan bir eylemdir ve ne yazık ki birbirleri hakkında karşılıklı klişeleri aşmamıştır. Tam uygulama aşamasında bile olumsuz etkiler beklemiyorum, çünkü bu anlamda bizim için manevra alanı olmadığı, yani ulusumuzu kaybedersek Avrupa entegrasyonuna ihtiyacımız olmadığı biliniyor.” şeklinde konuştu.

Toplantıda, vefat eden eski cumhurbaşkanları Kiro Gligorov ve Boris Traykovski adına çalışma arkadaşları Jivko Kondev ve Vlado Popovski birer konuşma gerçekleştirdi.

Bilimsel toplantıda konuşan MANU Başkanı Lyupço Koçarev de mevcut hükümetin kararlarını eleştirdi.

Önceki Haber

Siyasi partiler seçim kampanyasının ilk gününü hareketli geçirdi

Sonraki Haber

Yunanistan’a kaçmaya çalışan 3 kişi tutuklandı