Çocukların Ramazan Bayramı heyecanı

“Vizyon M” Kültür Derneği’nin organizasyonunda Üsküp’te Ramazan Bayramı kutlamaları bugün öğle saatlerinde başladı. Çocuklar Bayram mutluluğunu TİMEBALKAN ile paylaştı. Sekiz yaşındaki Muhhamed Musab Bauş bayram için evi topladığını belirterek, “Ramazanda on altı gün hariç her gün oruç tuttum” dedi.

Haber: Hüsamettin Gina / Aydın Davud

Üsküp’te çocukların Bayram sevinci erken başladı. “Vizion M” Kültür Derneği, birkaç yıldır Ramazan’ın son gününde, “Ramazan’ın gidişine üzgün ve Bayram’ın gelişine büyük sevinç” olarak nitelendirdikleri çocuklarla birlikte geleneksel bayram programı düzenledi. Programa çok sayıda çocuk katıldı.

Diğer yıllardan farklı olarak bu yıl, bayram programı birkaç gün önce Komanova’da kasıtlı olarak bir otomobilin çarptığı ve hayatını kaybettiği dört yaşındaki Almir Aliu’ya adandı.

IMG_2138

“Vizyon M” Kültür Derneği’nin organizyonunda Ramazan Bayramı kutlamaları bugün Üsküp Kalesi’nde “Ramazan Bayramı Treni”nin şehir içinde tur atması ile başladı.

13569830_1180520532009375_818679288_o

Ardından, kutlamalar Murat Paşa Camii önünde devam etti. Burada çocuklar kısa bir program düzenlediler. Programda şiir okundu, halk oyunu oynandı.

Bugünkü programa 11 yaşındaki Hamza Veseli ve 8 yaşındaki Muhammed Musab Bauş da katıldı. Her ikisinin de bayram mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

“Baklavanın tadına bakmak için heyecanlanıyorum”

Petar Zdravkovski Penko ilkokulu öğrencisi olan Hamza Veseli, bayram için hazır olduğunu kaydetti.

Hamza, “Hazırlıklar tamam. Annem ve babam Bayram için bana t-shirt gömlek satın aldı. İnşallah yarın sabah giyeceğim” dedi.

IMG_2085

Yarın sabah erkenden bayram namazına gideceğini vurgulayan Hamza, bundan dolayı büyük mutluluk duyduğunu söyledi.
Annesinin baklava yaptığını da sözlerine ekleyen Hamza, “Baklavaya çok seviyorum, tadına bakmak için heyecanlanıyorum” dedi.
Hamza, ayrıca Ramazan ayının çok güzel geçtiğinin altını çizerek “Orucumu sadece altı gün bozdum, geri kalan günleri tuttum” ifadelerini kullandı.

“On altı gün hariç her gün oruç tuttum”

Muhammed Musab Bauş ise büyükannesinin Ramazan Bayramı için baklava ve kaymaçina yaptığını vurguladı.

Bayram için evi topladığını vurgulayan Musab Bauş, “Ben anneme yardım ettim. Sildik süpürdük. Yastıkları falan topladım. Evi düzelttim. Bayrama hazırız” dedi.

IMG_2102

Kısmetse yarın Bayram namazına gideceğini ifade eden Musab Bauş, “Hangi camiye gideceğimi henüz bilmiyorum. Ama mutlaka gideceğim” dedi.

Ramazan ayının da çok bereketli geçtiğinin altını çizen Musab, “On altı gün hariç her gün oruç tuttum. Teravih namazına sürekli gittim. Sadece iki gün gidemedim. En çok Murat Paşa Camii’ne gittim” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Kırçova Belediyesi’nde Türkiye bayrağı dalgalandı

Read Next

Yabancılaşma Sorunsalı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *